اختلال اضطراب منتشر – اختلال وحشت زدگی – اضطراب به عنوان صفت (T)

نسبت دچار شدن زن به مرد تقریباً دو بر یکه و مشکل معمولاً در دهه سوم عمر ظاهر می شه، هرچند که امکان دچار شدن در هر سنی هست. قرائن ژنتیکی هست مبنی بر اینکه بعضی از جنبه های این مشکل ممکنه ارثی باشن. تقریباً ۲۵ درصد بستگان نزدیک مریض گرفتار به این مشکل بوده و زنا بیشتر از مردها گرفتار می گردن.»

مشکل وحشت زدگی

وقتی حملات وحشت زدگی (شامل ترس بسیار شدید و ناراحتی فوق العاده ایه که حتی فرد فکر میکنه در حال مرگه) به صورت مرتب و غیر قابل پیش بینی تکرار می شن، اون گاه تشخیص مشکل وحشت زدگی مطرح می شه. این حملات منشأء مشخصی نداره و دلیل آزار دهندگی اون اینه که وقوع این مشکل در هر زمان و هر مکانی اتفاق میفته. دوره های وحشت زدگی بعضی از بیماران روزانه س و ممکنه چند سال، ماه ها  و هفته ها بدون وحشت زدگی وجود داشته باشه (ودینگ و دیوید، بنقل از فیروز بخت، ۱۳۸۲).

سه نوع وحشت زدگی رو میشه براساس نوع و چگونگی ظاهر شدن اونا از همدیگه مشخص کرد.

۱-حملات وحشت زدگی غیر شدنی: که در واقع ناگهانیه

۲-حملات وحشت زدگی وابسته به موقعیت: که بلا فاصله در برابر یه عامل فراخوان ایجاد میشه.

 

۳-حملات وحشت زدگی با زمینه موقعیتی: که بدون این دست اون دست کردن در برابر قرار گرفتن بوجود نمیاد و با تأخیر روی میده (لطفی کاشانی و وزیری، ۱۳۸۳).

مشکل فشار روانی پس آسیبی

سیب

کودکان و بزرگسالان ممکنه به دنبال قرار گرفتن در برابر محرک تنش زا و آسیب زا مثل مرگ، آسیبای بدنی جراحت و صحنه های غیر منتظره خشونت بار تهدید به مرگ و آسیب به خود و بقیه اعضای خونواده نشونه های رفتار پریشون و بیقراری، ترس، وحشت و درموندگی نشون بدن. این محرکا دامنه متنوعی دارن مانند جنگ، مورد حمله واقع شدن، ربوده شدن و … (لطفی کاشانی و وزیری، ۱۳۸۳).

اضطراب رو و مخفی

اضطراب

مفاهیم اضطراب رو و مخفی، در اول به وسیله کتل مطرح شدن (کتل و اسکینر، ۱۹۶۶). این مفاهیم بعد به صورت کامل تری به وسیله اشپیل برگر (۱۹۸۵) مطرح شدن.

عموماً حالات رو شخصیتی می تونه به عنوان بخش هایی در وقتی از زندگیِ یه شخص حساب شن

(ترن، ۱۹۶۶). هم اینکه، این حالات رو می تونه مثل بیان حالات شخصیتی باشن (اشپیل برگر، ۱۹۸۵). یعنی، حالات هیجانی، که در لحظه ای از زمان و در سطحی خاص از شدت، ایجاد میشه. حالات رو اضطراب، از راه احساس آزمودنیا در مورد احساس تنش، ترس از آینده، خودخوری، تحریک، و فعال سازی دستگاه عصبی خودمختار توصیف گردیده ان. با اینکه حالات رو شخصیت، بیشترً انتقالی هستن، اما ممکنه در وقتی که محرکای مناسبی موجب بوجود اومدن اونا می شن، برگشته و هم اینکه در تموم مدت زمانیکه شرایط موجب شده باقی هستن، وجود داشته باشن. برخلاف طبیعت تبدیلی حالات رو عاطفی، صفات شخصیتی به عنوان تفاوتای تقریباً پایدار در میان مردم و در تمایلات خاص نسبت به درک جهان در بعضی از زمینه ها و هم اینکه از آمادگی داشتن بروز رفتار یا عکس العمل در روش هایی خاص که با نظمی مشخص، قابل پیشگیری ان، حساب می گردن.

صفات شخصیتی، خصوصیاتی رو از طبقه ساختایی با خود به همراه دارن که اتکینسون (۱۹۶۴) اونا رو (انگیزه ها) و کمپبل (۱۹۶۳) از اونا به عنوان «مقتضیات تمایلات رفتاری» یاد می کنن.

اتکینسون انگیزه ها رو به عنوان تمایلاتی در کودکی توصیف می کنه که تا هنگام پیدا کردن نشونه های موقعیتی که بتونن در اون موقعیت فعال شن، نهفته می مانند. مفاهیم آمادگی و تمایل داشتن هم که به وسیله کمپبل ارائه گردیده، شامل باقی مونده های تجربیات گذشته ایست که یه فرد رو در هر دو بُعد جهان بینی خاص و هم اینکه تمایلات پاسخی «همسان هدفی» که به صورت آشکاری باشن، مستعد می کنه.

اضطراب به عنوان صفت (T)، به تفاوتای فردی تقریباً ثابتی در مستعد بودن دچار شدن به اضطراب اشاره میکنه که از اون روش، مردم رو در آمادگی داشتن درک موقعیتای پراضطرابی، مثل تجربه خطر و یا موفقیتای تهدید کننده تفاوت گذاشته و جواب به اینجور موقعیتایی، با شدت بالای عکس العملای اضطراب رو (S) همراه س. صفت اضطراب (T)، هم اینکه می تونه تفاوتای فردی رو در زیادی بروز و شدتی که حالات رو اضطراب در گذشته داشتن و در احتمال اون چیزی که اضطراب رو در اون شرایط نمایان شده، مشخص کنه. چیزی که در مورد صفات اضطراب احتمال بیشتری داره، اینه که آدمایی با این صفات، حالات اضطراب رو تو یه موقعیت تهدیدی، با شدت بیشتری نمایش میده.

اضطراب رو و مخفی، در بعضی زمینه ها مثل انرژی جنبشی و پتانسیل، با هم قابل مقایسه هستن. اضطراب رو مثل انرژی جنبشی، به یه عکس العمل یا پروسه قابل لمس اشاره داره که در زمان مشخص و سطحی مشخص از شدت واقع میشه. اضطراب مخفی، مثل انرژی پتانسیل، به تفاوتای فردی در عکس العملا اشاره داره. انرژی پتانسیل، به تفاوتایی در اندازه انرژی جنبشی اشاره داره که با یه موضوع جسمی خاص، همراه شده و اگر یه نیروی مناسب بوجود آید، می تونه ظاهر شه.

اضطراب مخفی به تفاوتایی در بین مردم، نسبت به تمایل جواب دادن به موقعیتای پراسترس با میزانای جور واجور اضطراب رو، دلالت داره. اما چه بخوایم نه نخوایم، مردمی که در اضطراب مخفی متفاوت باشن، باید تفاوتایی هم در اضطراب رو که وابسته به میزانیه که هر کدوم از اونا یه موقعیت خاص رو درک   می کنن، داشته باشن. این موقعیت خاص می تونه از نظر روان شناسی خطرناک و یا تهدیدی باشه و این می تونه به طور خیلی از راه تجربیات قبلی هر فرد اثر یافته باشه. آدمایی که اضطراب مخفی بالایی دارن، نسبت به آدمایی که اضطراب مخفی کمتری دارن، برافراشتگی بیشتری رو در زیادی اضطراب رو نشون    میدن. چون اونا به تفسیر اندازه بزرگی از موقعیتای خطرناک و یا تهدیدی تمایل دارن. آدمایی که اضطراب پنهونی بالایی دارن، هم اینکه بیشتر علاقه مند هستن اضطراب رو رو در موقعیتایی که شامل رابطه بین فردی و موارد تهدیدی عزت نفسه، با شدت بیشتری نشون بدن. در اینجور موقعیتایی اضطراب رو (S)،  می تونه از جهت شدت و از نظر پایداری وقتی، فرق داشته باشه. بازم که وقتی که فرد با یه موقعیت استرس زا برخورد می کنه، درک فرد از موقعیت تهدیدی می تونه باعث شه که اضطراب رو، در سطح بزرگی نسبت به خطر واقعی اون موقعیت، نمایان شه.» (اشپیل برگر، ۱۹۸۵).

[۱] -State

[۲] -Trait

[۳] -Cattell

[۴] -Thorne

[۵] -Campbell

[۶] -View the world in a particular way

[۷]- Object – consistent