ارزش­های اخلاقی شخصی:

رهبران با سطح رشد اخلاقی خود، چارچوبی رو به خاطر روبرو شدن با مسائل اخلاقی در سازمان ایجاد می‎کنن، که این چارچوب بر جو اخلاقی سازمان تاثیرگزار می­باشه ارزش­های اخلاقی شخصی مدیران نقش کلیدی در اخلاقی بودن سازمان اجرا می­کنه (مک کالیستر وهمکاران، ۲۰۰۶).

درمورد ارزش­های اخلاقی شخصی، اصلی­ترین شاخص ریشه­ای­ مورد توجه، براساس آیات و روایات اسلامی، انجام عبادات می­باشه. یعنی براساس آیات اینجور می­توان برداشت کرد که شخص اخلاقی ضمن انجام واجبات دینی، در انجام عبادات و فرایض شخصی پر انرژی می­باشن.

زندگی واسه کسی که باور داره مرگ آخرین مرحله ی زندگی اونه با هدف و با کیفیت و روحیه خاصیه و واسه کسی که عقیده داره مرگ پایان بخشی از زندگیه با هدف و جهت و روحیه دیگه ایه. فرق می کنه که آدم فردائی و ماورائی پس از پایان این ساعت واسه خودش به فکر باشه یا نباشه و فرق می کنه که شما درسی رو که می خونید به فکر باشین این درس پس از یه ساعت، پس از یه روز، پس از یه سال، پس از بیست سال به کار شما میاد، یا به فکر باشین که نه، هیچوقت به کار شما نمیاد.

روحیه

بزرگترین تضمین کننده سلامت عمل و سلامت اندیشه و روحیات آدم و مصلحت های انسانی باور به آخرته و باور به اینکه همه اینا یه روز «فی رق منشور» تو یه دفتر باز شده ای عرضه می شه. طبق آیات قرآنی هر کدوم از این اعمال واقعی میشه. ولذا قائل بودن به آخرت صرف یه باور محض نیس که حالا بگیم یکی عقیده داره، یکی هم عقیده نداره، چه فرقی می کنه؟ (قراملکی، ۱۳۸۷،).

هم اینکه تاکر و بقیه ارزش­های اخلاقی شخصی مدیران و کارکنان رو شامل اخلاقی رفتار کردن، اخلاص، صداقت، مسئولیت­ پذیری و اعتماد معرفی می­کنه. ضمن اینکه اخلاقی بودن و شکیبایی دو جزء لاینفک بوده و تصور یکی، بدون وجود دیگری چیزی محال و غیر قابل دسترس میشه ( تدین، ۱۳۸۵).

۲-۲-۱۰-۵٫ نوع شخصیت:

منظور از شاخص نوع شخصیت، اون دسته از خصایص شخصیتی بوده که لازمه و زمینه پروسه تصمیم ­گیری اخلاقی رو ایجاد می­کنه. رابطه معناداری بین ویژگی­های شخصیتی و تصمیم ­گیری اخلاقی به وسیله محققین تشخیص داده شده. با وجود تحقیقات انجام شده، یافته های تحقیقات کوهلبرگ، بازم به عنوان منبع اصلی در ویژگی­های شخصی در تصمیم ­گیری اخلاقی دید می­شه( آلیسون و بقیه، ۲۰۰۷).

یافته های تحقیقات نشون می­دهد که خودکارآمدی از جمله شاخص­های تاثیرگزار بر پروسه تصمیم ­گیری اخلاقی بوده. با اینکه یافته های تحقیقات کمی در این بخش در دسترسه اما تحقیقات انگشت­تعدادی وجود این رابطه رو تایید کرده. مثلا دانشجویان با سطح پایین­ترخودکارآمدی، تقلب  کردن رو در مقایسه با دانشجویان با خود مفید بودن بالا، کمتر به عنوان یه عمل غیر اخلاقی درک کرده ­ان. هم اینکه کارکنان با خود مفید بودن بالاتر توان بالاتری در درک و توان دلیل آوردن­گری اخلاقی داشتن (اکپارا و واین[۱]، ۲۰۰۸).

دانشجو

 

۲-۲-۱۰-۶٫ عوامل زمینه­ای مدل

عوامل زمینه­ای شامل اون دسته از شاخصه­هاییه که به صورت ناخودآگاه و نامحسوس درزمان زمان در سازمان ظاهر گشته و این شاخص­ها در سازمان وجود داشته و بر پروسه تصمیم ­گیری اخلاقی تاثیرگزار می­باشن. درغالب تحقیقات مدیریتی، عوامل زمینه­ای به عنوان عوامل تاثیرگزار مورد توجه قرار می­گیرد و شاخص­های زیادی در این بخش مورد اشاره و بررسی قرار گرفته­ است. اما در این­جا اون دسته از شاخص‏هایی که بر پروسه تصمیم ­گیری اخلاقی مدیران تاثیرگزار میشه، روش زوم شده که براساس ادبیات موضوع شامل جو اخلاقی، فرهنگ اخلاقی، نوع رهبری، اندازه اهمیت بقیه، سیستم جبران جایزه و نوع نقش فرد می­باشه.

[۱] – Okpara, J.O., Wynn, P