اگر تخصصی دارید، از قدرت مشاوره دادن غافل نشوید

یکی از باورای اشتباهی که در مورد منتورشیپ هست اینه که وقتی فرد باتجربه ای راهنما یا مربی شخص دیگری می شه، بنظر میاد رابطه بوجود اومده میون این دو فقط به نفع کسیه که یاد میگیره. این موضوع به طور کاملً از واقعیت به دوره.

تبدیل شدن به یه مشاور معتمد واسه بقیه بیشتر وقتا به چیزی منجر می شه که اونو اثر فزونگر می گن. یعنی، مشاوران از راه کمک به بقیه می تونن فرصتای مختلفی واسه پیشبرد زندگی شغلی خودشون جفت و جور کنن. این جور افراد با به کار گیری محدوده نبوغ خود می تونن به پروژه های خارجی مورد علاقه خود کمک کنن، ارتباطات تازه ای برقرار یا ارتباطات قبلی خود رو تقویت کنن، و در آخر از زندگی شغلی خود رضایت بیشتری داشته باشن.

پژوهشی که در سال ۲۰۱۳ انجام شده نشون داد کسائی که به عنوان مشاور یا منتور فعالیت می کنن رضایت شغلی شون بیشتره و به کارفرمایان خود تعهد بیشتری دارن. در کل میشه گفت مشاوران به ۴ روش زیر می تونن از اثر فزونگر این کار در زندگی شغلی خود بهره مند شن:

۱- تجربه رهبری

تبدیل شدن به یه منتور یا راهنما به معنی مسئولیت بیشتره. این می تونه کمی زحمت بیشتر به همراه داشته باشه اما از طرف دیگه تجربه رهبری رو هم به رزومه شما اضافه می کنه. این به کارفرمایان احتمالی شما نشون میده از توانایی رهبری هم بهره مندین.

واسه نمونه، به گفته جاناتان اسپاتور، مدیرعامل ExecRank (بنگاهی اقتصادی که شرکتا رو به مشاوران رابطه میده)، چند ماه پس از اینکه یکی از اعضای این شرکت عنوان مشاوره رو هم به تجربیات شغلی خود اضافه کرد، در نتیجه همین کار ساده در گروه کسائی قرار گرفت که روی لینکدین واسه یه فرصت کاری تازه مورد جستجو قرار گرفته بود؛ فرصتی که بدون تجربه مشاوره ممکن بود هیچ وقت به اون روی نیاورد.

۲- روابط مورد اعتماد

مشاوره فرصتی طلایی واسه تقویت شبکه ارتباطات شماس. کِلی ریچاردز در این باره میگه: «من در نتیجه فعالیت به عنوان مشاور هدف دار و معتمد استارتاپای مختلفی در سیلیکون ولی، با افراد مختلفی از سرتاسر این زیست بوم در رابطه شده ام: کارآفرینان، سرمایه گذاران، تیمای مدیریتی و حتی پایگاه مشتریان اونا».

شکل دادن اینجور ارتباطاتی می تونه درهای تازه ای به روی فرصتای جدیدی بگشاید که ممکنه احتمالات تازه ای براتون رقم بزنن؛ چه در سمت یه مشاور، چه راهنما، عضو هیئت مدیره، و یا حتی مدیر.

۳- درآمد بیشتر

طبق موقعیت، مشاوره می تونه پول ساز هم باشه. تجربه نشون داده کار کردن به عنوان مشاور هدف دار یا راهنما با استارتاپایی که در مراحل اولیه خود سرمایه خوبی جذب کردن می تونه در مدل کار و کاسبی افراد عنصری کلیدی به حساب بیاد. اگه در نتیجه راهنمایی یا مشاوره شما نتیجه خوبی بدست اومد شمام در سود حاصل از اون سهیم هستین.

تبدیل شدن به منتور می تونه موجب ترفیع گرفتن شمام بشه. سان مایکروسیستمز پژوهشی پنج ساله روی پیشرفت شغلی بیشتر از ۱۰۰۰ نفر انجام داد. نتیجه این تحقیق نشون می داد احتمال ترفیع گرفتن منتورا یا راهنماا تا ۶ برابر و احتمال افزایش حقوق اونا ۲۰ درصد بیشتر از دیگرونه.

۴- بیشتر به چشم اومدن

شما وقتی در بخش تخصص خود فعال تر ظاهر شید، بقیه مطمئنا متوجه این موضوع می شن. این به چشم اومدنِ بیشتر می تونه به شکل فرصتای بیشتر واسه مشاوره خود رو نشون بده. در کمترین حالت، رئیس شما متوجه این می شه که شما واسه آموزش نسل جدید نیروی کار اهمیت قائل میشین و این از شما کارمند با ارزش تری میسازه.

کلی ریچاردز در این باره هم میگه: «واسه من، روابطی که ظرف چند سال با کارآفرینان ساختم، فرصتای تازه ای واسه مشارکت بیشتر در راه پیش روی اونا جفت و جور کرده. بعضی از این ارتباطات حتی واسه شروع دومین کار و کاسبی خود هم به سراغ من اومده ان. این مشاوره ها بیشتر منو به تعامل با مهرهایی تازه از بخشای جور واجور میکشونه؛ مهرهایی که وگرنه ممکن بود هیچ وقت با من آشنا نشن».

شاید فکر کنین واسه مشاوره دادن بیشتر از اندازه سرتون شلوغه، اما هدف از تبدیل شدن به یه مشاور فقط کمک به کارآفرینان کم تجربه نیس. وقتی یه قدم دیگه هم بر دارین و به شکل مشاور شروع به کار کنین، اثر فزونگر می تونه فرصتای شغلی تازه ای واسه شما جفت و جور کنه و خودتون رو هم بیشتر از قبل به پیش حرکت بده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *