بررسی تومن؛ اپلیکیشن خرید شارژ و پرداخت آنلاین [همراه با بررسی ویدیویی]

کم کم داریم وارد دومین دهه از هزاره دوم سال میلادی میشیم اما هنوز خیلیا هنگام خرید یا به کار گیری سرویسای جور واجور با رقابت پول نقد روبه رو هستن. چه وقتی که تاکسی می گیرین و می خواین سریع تر به مقصد برسین، چه وقتی که در فروشگاه هستین و ممکنه حتی کارت تون رو هم همراه تون نیاورده باشین یا وقتی که تصمیم دارین شارژ موبایل بگیرین. چیزی که «تومن» (Toman) رو به یه اپلیکیشن کاربردی بین هزاران برنامه مارکتا تبدیل کرده، دست گذاشتن روی راه حل همین رقابتا و مشکلاته.

تومن یه اپلیکیشن پرداخت آنلاین بوده و سه کار انجام میده؛ پرداخت آنلاین کرایه تاکسی، خرید از فروشگاه و گرفتن شارژ. واسه کرایه های تاکسی برنامه دو گزینه پیش روی کاربر میذاره: پرداخت با اسکن بارکد یا پرداخت با کد. واسه «پرداخت با اسکن بارکد» کافیه دوربین گوشی رو جلوی کد QR موجود در تاکسی بگیرین تا عکس و نام راننده نشون داده شه.

بعد بعد از اینکه مطمئن شدید مشخصات درسته، هزینه رو می پردازید. اگه هم کد QR در دسترس نبود یا واسه دوربین موبایل مشکلی به وجود اومد می تونین از راه دوم یعنی «پرداخت با کد» استفاده کنین.

 

در این روش با وارد کردن کد پذیرنده، پول به حساب راننده واریز می شه. مهمترین ویژگی تومن به همین پرداخت آنلاین هزینه های تاکسی مربوط می شه اما سازنده واسه اینکه اپلیکیشنش رو کاربردی تر کنه، روی چند ویژگی دیگه هم دست گذاشته. همونطور که گفتیم یکی از اونا خرید شارژ بوده و کاربر توانایی این رو داره تا سیم کارتای همراه اول، ایرانسل یا رایتل خود رو شارژ کنه؛ فقط و فقط با یه «کلیک» تا شارژ سیم کارت چند ثانیه هم وقت تون رو نگیره.

نکته دوم به توانایی خرید از فروشگاه ها برمیگرده. تومن فقط واسه تاکسیا نبوده و توانایی پرداخت آنلاین اون در فروشگاه های جور واجور هم هست. هرچند اندازه کارایی این ویژگی الان مشخص نبوده و واسه قضاوت پایانی، باید صبر کنیم و ببینیم فروشگاه ها چه استقبالی از این طرح انجام میدن.

نسبت به بقیه اپلیکیشنای مشابه، تومن یکی از آسونترین تجربه های کاربری رو داره. همون لحظه که وارد اپلیکیشن میشین، محیط پرداخت براتون باز شده و سریع می تونین پرداخت رو انجام بدین. هم اینکه در بخش تراکنشا، آخرین پرداختایی که کاربر انجام داده میشه دیدشون؛ دیگه مزیت پرداخت آنلاین هزینه تاکسی، چون خیلی راحت به تموم تراکنشا دسترسی دارین و در آخر هفته یا ماه می ببینین چه هزینه هایی واسه تاکسیا، خرید از فروشگاه ها یا گرفتن کارت شارژ دادین.

هدف تومن راحتی بیشتر مردم در به کار گیری تاکسیا هستش و اگه بخوایم فقط طراحی اپلیکیشن رو مهم بدونیمش، سازنده تونسته به هدفش برسه. تومن تجربه کاربری ساده ای داشته و فاصله بین اجرای اولیه اپلیکیشن و پرداخت پایانی خیلی کوتاهه. همون چیزی که در این جوری اپلیکیشنا اهمیت زیادی داره.

اما نکته مهم این در این جوری اپلیکیشنا به اندازه عکس العمل تاکسیرانا برمیگرده. تا الان اپای مختلفی با محوریت پرداخت آنلاین منتشر شدن و همه با وجود ویژگیای مختلفی که داشتن، ولی به خاطر نبود استقبال راننده ها نتونستن اون طور که باید دیده بشن. پس زمان مشخص می کنه که تومن به چه جایگاهی می رسه.

بد نیس بدونین تومن فعلا در شهرهای تهران، شیراز و کرمان فعالیت داره و شاید به زودی تماشاگر پشتیبانی اون از دیگر شهرها هم هستیم. پس اگه در این سه شهر ساکن هستین و تا الان بارها با مشکل پول خرد مواجه شدین، تومن رو دانلود کرده و سفرهایی کم نگرانی تر رو تجربه کنین.

تومن

  • تومن
  • قیمت: رایگان
  • سازنده: تومن
  • سیستم عامل:
  • حجم: ۷ مگابایت

دانلود