تعاریف زنجیره تامین

  • زنجیره تامین بر تمام فعالیت‌هاى مرتبط با جریان و تبدیل کالاها از مرحله ماده خام (استخراج ) تا تحویل به مصرف­کننده نهایى و نیز جریان‌هاى اطلاعاتى مرتبط با آن­ها مشتمل مى‌شود(شفیع­زاده، 1385).
  • زنجیره تامین زنجیره‌اى است که همه فعالیت‌هاى مرتبط با جریان کالا و تبدیل مواد، از مرحله تهیه ماده اولیه تا مرحله تحویل کالاى نهایى به مصرف­کننده را شامل مى­شود. درباره‌ى جریان کالا دو جریان دیگر که یکى جریان اطلاعات و دیگرى جریان منابع مالى و اعتبارات است نیز حضور دارد(موسوی و دیگران، 1385).
  • در حالت کلى زنجیره تامین از دو یا چند سازمان تشکیل مى‌شود که رسماً از یکدیگر جدا هستند و به وسیله جریان‌هاى مواد، اطلاعات و جریان‌هاى مالى به یکدیگر مربوط مى‌شوند. این سازمان‌ها مى‌توانند بنگاه‌هایى باشند که مواد اولیه، قطعات، محصول نهایى و یا خدماتى چون توزیع، انبارش، عمده فروشى و خرده فروشى تولید مى‌کنند. حتى خود مصرف کننده نهایى را نیز مى‌توان یکى از این سازمان‌ها در نظر گرفت(براون اسچیدل، 2009).

زنجیره تأمین شامل همه فعالیتهای مرتبط با جریان و انتقال کالاها از مرحله مواد خام به مصرف کننده نهایی و جریانهای اطلاعاتی مرتبط با ان است. مدیریت زنجیره تأمین یعنی یکپارچه سازی این فعالیتها از طریق بهبود روابط زنجیره تأمین برای رسیدن به یک مزیت رقابتی پایدار(یو و چن، 2010).

  • زنجیره تأمین، شبکه­ای از سازمان­هاست که با ارتباطی بالادستی ( تأمین­کنندگان) به پایین­دستی (توزیع کنندگان)، در فرایندها و فعالیت­ها درگیرند و به صورت محصولات و خدمات ارائه شده به مشتری نهایی، تولید ارزش می­کنند(غلامیان و آقایی، 1387). مدیریت زنجیره تأمین یعنی یکپارچه­سازی سازمان­های درگیر و هماهنگ سازی بهتر جریانهای مواد، اطلاعات و مالی(نایت، 2005). زنجیره تامین عبارتند از جریان مواد اولیه، اطلاعات، پول و خدمات از سوی عرضه­کنندگان مواد اولیه و از طریق کارخانجات و توزیع­کنندگان به مشتری نهایی. همچنین زنجیره تأمین شامل سازمان­ها و فرایندهایی است که محصولات، اطلاعات و خدمات را به مصرف کننده نهایی تحویل می دهند. پس می توان دریافت که مفهوم زنجیره تأمین از چگونگی ارتباط سازمان های شریک و همکاری آنها با یکدیگر نشأت می­گیرد(توبیان و دیگران، 1385).چنانچه در روابط زنجیره تأمین از فناوری اطلاعات و ابزار الکترونیکی (به ویژه وب و اینترنت) استفاده موثری بعمل آورده شود، به آن زنجیره تأمین الکترونیکی می­گویند(زنگنه­نیا، 1384). سه جریان مهم در زنجیره تامین وجود دارد که عبارتند از: جریان های مواد، اطلاعات و مالی. جریان­های مواد عبارتند از محصولات فیزیکی، مواد خام جدید، عرضه­هایی که در زنجیره جریان دارند. جریان اطلاعات شامل همه داده های مرتبط با تقاضا، محموله­ها، سفارشات هستند. جریانات مالی نیز دربرگیرنده همه انتقالات نقدی، پرداخت­ها، برنامه­های پرداخت و پرداخت های الکترونیکی و داده های مرتبط با اعتبار است(هوپس، 2006).