دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تطبیقی حقوقی بیماریهای جدید مسری و مهلک در فسخ نکاح در فقه و حقوق موضوعه ایران

تکه ای از متن پایان نامه :

2 ـ 2 ـ 7 ـ نشوز:

نشوز زنان اطاعت نکردن آنان در برابر خواست‌های زناشویی همسرشان می باشد[1] و نشوز مردان امتناع آنان از هم بستری و عدم پرداخت نفقه آنان می باشد.[2] در مورد نخست معروف فقها معتقدند: در صورتی که زن بدون علت از تمکین همسر خود سرباز زند نفقه او قطع می‌گردد و در این حکم اتفاق نظر هست. امّا2 ـ 3 ـ عیوب در زنان و مردان:

از دیگر مباحث مطرح در نکاح، عیوبی (بیماری هایی) می باشد که در مردان و زنان هست. در صورتی که این عیوب قبل از عقد و قبل از نزدیکی در یکی از طرفین ایجاد شده باشد طرف مقابل می‌تواند نکاح را فسخ نماید[3]؛ البته قانون مدنی ایران[4] این حکم صرفاً به عیوب زنان اختصاص دارد؛ عیوب زن در صورتی موجب حق فسخ برای مرد می باشد که عیب مزبور در حال عقد وجود داشته می باشد.

الف) عیوب مردان عبارتند از: جنون، خصاء(اخته بودن) اگرچه نزدیکی ممکن باشد، مقطوع بودن آلت تناسلی، عنن (عدم نعوظ) به شرط اینکه ولو یک بار اقدام زناشویی را انجام نداده باشد، جذام بنابر قولی، امّا در مورد جنون بین دیوانگی مستمر و ادواری و پیش از عقد و بعد ا زآن و چه نزدیکی کرده باشد یا نه تفاوتی نیست و در هر حال موجب فسخ نکاح می‌گردد. قانون مدنی ایران[5] نیز به این مسئله اشاره دارد.[6]

این مطلب را هم بخوانید :
بررسی تطبیقی حقوقی بیماریهای جدید مسری و مهلک در فسخ نکاح در فقه و حقوق موضوعه ایران - دانلود پایانامه

[1]توضیح‌المسائل، جمعی از مراجع، ص 376.

[2] – نجفی، محمدحسن، جواهرالکلام فی توضیح الشرایع الاسلام، ج 8، ص 133.

[3] – نجفی، محمدحسن، جواهرالکلام فی توضیح الشرایع الاسلام، ج 8، صص341 و 342.

[4] ـ ماده 1124 قانون مدنی.

[5] ـ ماده 1121 قانون مدنی.

[6] – مکی‌عاملی، محمد، اللمعه الدمشقیه، ص 182.

 مطالعه تطبیقی حقوقی بیماریهای جدید مسری و مهلک در فسخ نکاح در فقه و حقوق موضوعه ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

پایان نامه ارشد رشته حقوق: مطالعه تطبیقی حقوقی بیماریهای جدید مسری و مهلک در فسخ نکاح در فقه و حقوق موضوعه ایران