روح فراری، قلب مکلارن؛ ATS GT Launch Edition رقیب سوپراسپرت های ایتالیایی می شود

هر چند نام Automobili Turismo e Sport (به طور خلاصه ATS) واسه دوستداران خودرو آشنا نیس، اما این شرکت با قدمت بوده و در دهه ۶۰ میلادی پایه گذاری شده. در اون دوران گروهی از مدیران و مهندسین که با روش ها و سخت گیریای انزو فراری مخالفتایی داشتن، تصمیم به ترک فراری گرفته و شرکت جداگونه خود رو با این اسم بنیان گذاری کردن.

در سالای ابتدایی فعالیت، ATS با مدیریت کارلو چیتی (Carlo Chiti) و جیوتو بیزارینی (Giotto Bizzarrini) مدلی قشنگتر و جذاب به نام ۲۵۰۰ GT رو طراحی و تولید کردن. پس از تولید تنها ۱۲ دستگاه این مدل، بنا به دلایلی فعالیتای ATS از سال ۱۹۶۵ متوقف شده و فقط یاد این شرکت در اذهان موند.

با گذشت حدود نیم قرن، در سال ۲۰۱۲ بود که زمزمه هایی مبنی بر زنده کردن برند ATS به گوش رسید، ولی با این حال تا همین یه چند وقت پیش هیچ خبری از فعالیت اون در دست نبود. وجود اختلافات زیاد در بین اعضای هیئت مدیره ATS یکی از دلیلای تاخیر چند ساله در برگشت دوباره این برند بوده.

در هر صورت و با وجود مشکلات جورواجور، ATS پس از غیبتی چندین دهه ای خود رو واسه معرفی یه محصول هیجان انگیز آماده می کنه. این خودرو GT Launch Edition نامگذاری شده و یه مدل موتور وسط حساب می شه.

به خاطر پایین نگه داشتن وزن، قسمتای جور واجور ATS GT Launch Edition از جمله شاسی و اجزای بدنه از فیبر کربن ساخته شدن. از دید ابعاد این سوپر اتومبیل بین مدلایی مثل لامبورگینی هوراکان و اونتادور جای میگیره.

آورده جدید ایتالیاییا نیروی خود رو از یه موتور ۳٫۸ لیتری V8 توئین توربو دریافت می کنه. نکته خیلی مهم اینکه این موتور ساخت شرکت مکلارن بوده و قبلا در مدل ۵۷۰S استفاده شده.

بسته به نوع تنظیمات، موتور ATS GT Launch Edition دو خروجی متفاوت داره. نسخه پایه این موتور می تونه ۷۳۰ اسب بخار قدرت و ۷۸۰ نیوتن متر گشتاور تولید کنه؛ نسخه قوی تر هم ۸۲۷ اسب بخار قدرت و ۹۴۹ نیوتن متر گشتاور در اختیار این سوپر اتومبیل جدید میذاره.

هر دو نسخه از این موتور قوی، به واسطه یه گیربکس هفت سرعته خودکار، چرخای محور عقب رو به حرکت در میاورند. با اینجور مشخصات فنی زیادی، ATS GT Launch Edition واسه رسیدن به سرعت ۶۰ مایل (۹۶٫۵ کیلومتر) در ساعت، فقط به ۲٫۹ ثانیه زمان نیامنده. رسیدن به سرعت ۱۲۰ مایل (۱۹۳ کیلومتر) هم در ۹٫۶ ثانیه ممکن می شه. با این حساب میشه گفت که ATS GT Launch Edition میتونه بیشتر مدلای اسپرت و سوپر اسپرت رو به رقابت کشیده و اونا رو با دردسر مواجه کنه.

ترمزهای کربن-سرامیک، سیستم تعلیق دوجناقی در هر دو محور با فنرهای قابل تنظیم، تایرهای میشلن پایلوت اسپرت S4 یا کاپ ۲ روی رینگای ۲۰ و ۲۱ اینچی و هم اینکه سیستمای پیشرفته الکترونیکی یه سریای دیگه از ویژگیای ابر خودروی جدید ایتالیاییا هستن.

مثل اولین محصول ATS یعنی ۲۵۰۰ GT، سوپر اتومبیل GT Launch Edition هم به تعداد کم تولید می شه. اگه فردی به این خودرو علاقه مند باشه، باید دست کم ۷۴۰ هزار یورو یا ۸۵۰ هزار دلار واسه اون کنار بزاره. نگفته نمونه ATS واسه هر چی خاص تر کردن محصول خود، با همکاری شرکت U-Boat ساعتای مچی لوکس و شکیلی رو واسه خریداران در نظر گرفته.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *