سال ۲۰۱۸ چه محصولاتی بیشترین سر و صدا را به پا می کنند؟

نمایشگاه CES 2018 دو هفته ایه که به پایان رسیده و هر اون چیزی که باید می دونستین رو براتون گفتیم و نقل کردیم. از بهترینای این نمایشگاه هم صحبت کردیم و برترینا رو انتخاب کردیم.

اما برون اومد این نمایشگاه شلوغ و پر ازدحام چه میشه و نتیجه اش چی می شه؟ در اتفاقای این چنینی، شرکتای پیشرفت دهنده در آخر از نگاهشون به آینده می گن و کالاهایی ارائه می کنن که تصویری کلی از دست کم یه سال آینده رو به نمایش می ذاره.

در این مطلب به صورت جدا شده از هم در بخشای جور واجور بخش فناوری در مورد اجناس داغ و درجه یه و اتفاقات مهم صحبت می کنیم.

سینمای خونگی

تلویزیون و فناوریای سرگرمی همیشه در مرکز توجه نمایشگاه CES بوده و ۲۰۱۸ هم استثنا نیس. امسال سامسونگ با تلویزیون خود به نام The Wall همه نظرها رو به طرف خود جلب کرد.

این تلویزیون که براساس تکنولوژی جدید MicroLED ساخته شده یه تلویزیون ماژولاره. این یعنی سامسونگ می تونه چندین پنل رو کنار هم قرار داده تا نمایشگری بزرگ رو شکل دهد یا واسه ساخت نمایشگر کوچکتر از یه یا دو پنل استفاده کنه. OLED بازم بیشترین طرفدار رو داره اما از این اتفاق جدید نمیشه گذر کرد.

ال جی هم عقب نمونه و نمایشگر خمش پذیر ۶۵ اینچی ۴K OLED خود رو معرفی کرد. بسیاری دیگه از شرکتا هم پا رو بالاتر گذاشته و تلویزیونای ۸K معرفی کردن، نمایشگرهایی که ۴ برابر بیشتر از تلویزیونای ۴K می تونن پیکسل در خود جای بدن.

هرچند پیشرفت تکنولوژی همیشه خوشاینده اما به نظر نمی رسه که ظهور نمایشگرهای ۸K خیلی لزومی الان داشته باشه وقتی که هنوز ۴K گسترده نشده و فقط باعث ترس خریداران از حرکت به طرف ۴K و دست نگه داشتن واسه ۸K می شه.

صدا

یه تلویزیون خوب بدون سیستم صوتی مناسب، پول هدر دادنه و بهترین ارکسترهای جهان هم با هدفونای به درد نخور ارزش گوش دادن ندارن. حالا خوبیش اینه در CES 2018 تعدادی هدفون و سیستم صوتی فوق العاده معرفی شد.

نمونه سنهایزر HD 820ه که از گوریلا گلس استفاده می کنه تا صدا رو درون خود نگه داره و و ظاهر جذابی به اون بده. یه ترن تیبل ۴۵ هزار دلاری هم برق از سر همه پراند.

اما پیشرفت اصلی در مورد بهبود شنوایی و قدرت ایجاد رابطه با صداهاه. مثلا Bragi Ears یه نمونه عالیه که از الگوریتمای پیشرفته استفاده کرده تا شنوایی ما رو نقشه برداری کرده و بهترین کیفیت رو با در نظر گرفتن ضعفای خاص شنوایی هر شخص ارائه دهد. حتی می تونه صدای دور و بر رو چند برابر کرده تا زمزمه ای از فاصله ۳۰ متری هم شفاف به گوش برسه. همچین چیزی رو نوآوری می گن.

موبایل

ماه فوریه نزدیکه و کنگره جهانی موبایل معمولا بزرگترین اجتماع سازندگان تلفنای همراه میشه. تا قبل از اون و در CES اما زیاد خبری از موبایلای جدید و خاص نمی شه. با این حال CES به دلیل بزرگی و شهرتش، نمایشگاه مهم تریه و شرکتا اکثرا در اون حاضر هستن، حتی اگه شده با یه سخنرانی و ارائه ساده و کوتاه.

مهم ترین خبر شاید حضور هوآوی چینی در این اتفاق آمریکایی بود. هرچند معادلات ژئوپلتیک نقشی عجیب این وسط بازی کرد. قانون گذاران آمریکایی، اپراتورهای موبایل آمریکایی رو مجبور کردن که با هوآوی همکاری نکنن و همین قانون کار رو واسه چینیا خیلی سخت می کنه.

پردازشی

اینتل و AMD که بیشتر از یه دهه س رقیبان پر طاقت و سمج همدیگه به حساب میان، انتهای سال ۲۰۱۷ با همدیگه صلح کردن. لپ تاپای نشون داده شده در CES چیپستای جدیدی داشتن که واحد پردازشی اینتل و واحد گرافیکی AMD رو روی خود داشتن که در واقع بهترینای هر دو شرکت به حساب میان.

کالاهایی که ما دیدیم هیبریدهای بسیار نازک بودن که می تونن ۳۶۰ درجه چرخیده و مثل یه تبلت استفاده شن. قدرت گرافیکی AMD یعنی اینکه در هر دو حالت میشه انتظار گرافیک خوب و تجربه گیمینگ مناسب رو داشت، اتفاقی که روی اینجور لپ تاپایی کمتر روش زوم شده.

از طرف دیگه، کوالکام هم خوب چیپست اسنپدراگون ۸۴۵ رو به معرض نمایش گذاشت. در گذشته، چیپستای اسنپدراگون فقط تلفنای همراه رو تامین انرژی می کردن اما نسل بعدی چیپستا قراره همه جا باشه. از اسمارت واچا گرفته تا هدستای واقعیت مجازی. لپ تاپای مجهز به چیپست اسنپدراگون می تونن واسه چندین روز باتری داشته باشن.

گجتا

کلیشهایی مثل موبایل و تبلت رو که کنار بذاریم، CES به خاطر گجتای عجیب و غریبش می شناسنش. پرینترهای سه بعدی رو دیدیم که با سرعتی بسیار بالا کار می کردن مثل پرینتر شرکت Uniz یا هدست واقعیت مجازی جدید Vive و شکلای جور واجور و اقسام رباتای جور واجور با قابلیتا و کارکردهای متفاوت. اما بحث اینجا هستش که هیچکدام از این اجناس شاید در سال ۲۰۱۸ جریان سازی نمی کنن.

ولی یه سری اجناس دیگه مثل هاوربوردها، اسکوترهای الکتریکی و وسایل نقلیه تک چرخ و دو چرخ که با انرژی باتری کار می کنن هم بودن که جلب توجه بسیاری کردن. مثلا، دستگاه IotaTrax یکی از این اجناس عجیب هیبریدی بود. وسیله ای متفاوت که توانایی بالانس کردن خودشو داشت و تقریبا مثل هاوربورده.

مثل هاوربورد، دو چرخ داره که باعث پایداری اون می شه و مثل وسایل تک چرخ، اون چرخا بین پاهای فردی که ازش استفاده می کنه قرار گرفته. طرحی عجیب که شاید در آینده مشابه اون بیشتر شه.

خونه هوشمند

یه موضوع در CES 2018 روشنه: گوگل برنده نمایش بود. این غول فناوری در همه جای CES بود. از پارکینگ نمایشگاه گرفته تا روی همه بیلبوردهای منتهی به محل برگزاری نمایشگاه. گوگل همه جا بود.

در همین بین، اپل رو نمی شد هیچ جا پیدا کرد. درسته که این شرکت بیشتر از ۱۰ ساله که در CES حاضر نیس و مراسم خودشو برگزار می کنه تا همه چیز رو تحتِ کنترل داشته باشه و بالاترین جایگاه اخبار بشینه. اما در عین حال اینطور انگار انگار در بازار وسایل خونه هوشمند، اپل در حال فراموش شدنه.

در مورد آشپزخانه، وسایل تازگیا پیشرفت خوبی داشتن و هوشمندتر شدن و به عصری رسیدیم که میشه اونو آشپزی با کمک نامید. میشه حالا دمای اجاق گاز رو به وسیله یه اپلیکیشن راهنما تنظیم کرد تا غذا به اندازه کافی پخته شه.

در همین بین، گوگل و الکسا هم راه خود رو به آشپزخانه ها باز کردن که مهم ترین حضور مربوط به کیچن هاب GE می شه. این هاب یه نمایشگر ۲۷ اینچیه که بالای اجاق شما قرار میگیره و نه فقط الکسا و گوگل اسیستنت رو روی خودش داره، بلکه مثل اکو شو، می تونه ویدیو هم پخش کنه و کنترل دیگه وسایل رو به وسیله اون داشته باشین.