فتواهای عجیب و غریب برای روزه داران

suprised-womanقرن هاست که مسلمونا ماه رمضان رو روزه می گیرن اما شاید در هیچ دوره ای به اندازه امروز حاشیه های عجیب و غریب به این ماه اضافه نشده باشه.

مجله مهر: فلسطینیا این روزا یه قانون جدید وضع کردن: ممنوع بودن طلاق در ماه مبارک رمضان. قانونی که به گفته روسای دادگستری این کشور رابطه مستقیمی با گرسنگیای روزه داری و فشار روانی به وجود اومده از طریق اون داره.

در این قانون اومده که ارسال و ثبت حکم طلاق در ماه مبارک رمضان ممنوعه و این قانون اونقدر سفت و سخت اجرا می شه که موارد استثنا و پرونده های خاص باید به دیوان دادگاه عالی فلسطین ارسال شه تا در اونجا در مورد طلاق در ماه رمضان تصمیم گرفته شه. دادگاه خونواده فلسطین اینطور دلیل آوردن کرده که با اینکه بعضیا در ماه مبارک رمضان نگاه الهی دارن اما بعضی آدما به مسائل حاشیه ای مانند غذا و خورد و خوراک نگاه می کنن و در نبود غذا از نظر روحی و روانی در آرامش نیستن و تحت فشار روزه داری تصمیمای شتاب زده می گیرن و کانون خونواده شون رو به هم میزنن! تماشاگر این ادعا هم البته بالا رفتن اندازه طلاق در ماه رمضان سال گذشته نسبت به دیگر ماه های سال در فلسطین بوده.

۳روز به جای ۳۰ روز

اما از این قانون که بگذریم، فتواهای عجیب و غریب مربوط به ماه رمضان هم کم سر و صدا به پا نکرده ان. عجیب ترین فتواهای روزه داری و روزه خواری مربوط به مفتیای وهابیه که با احکامی که به مبطلات ۹گانه روزه اضافه کردن تلاش کردن ماه رمضان رو کوتاه و فشرده و بی دردسر کنن.

جدیدترین این فتواها چند روز قبل در سوریه صادر شد و ۲۷ روز از ماه رمضان رو کم کرد و روزه داری رو به سه روز محدود کرد! این فتوا که به دلیل شرایط جنگی شهر الرقه صادر شده، بعد از اون اعلام شد که وهابیان سوریه روزه داری در ماه شعبان رو ممنوع کرده و اونو بدعت در اسلام معرفی کرده بودن.

حکم روزه داری در زمان قطع برق

وهابیا یه مدت قبل یه فتوای عجیب و غریب دیگه صادر کرده بودن. اونا گفته بودن آتیش نشانا و کسائی که کارای سختی‏بار دارن، می‏تونن به جای تموم روز، نصف روز روزه باشن و موقع ظهر افطار کنن. شیخ عبدالمحسن عبیکان مشاور دیوان پادشاهی عربستان که فتوای معروف «شهید بودن قربانیان آنفلوانزای خوکی» رو صادر کرده بود، یه فتوای عجیب دیگه هم درباره روزه داری اعلام کرده. اون گفته که شکستن روزه در زمان قطع برق مباحه و روزه گرفتن واسه ساکنان مناطقی که برق اونا به صورت تکراری قطع می‏شه واجب نیس! دلیل این فتوا هم سختی‏بار بودن روزه واسه ساکنان این مناطق و گرمی زیادتر از اندازه هوا در روزای تابستون گفته شده بود.

در فتوای دیگری، «دار الإفتاء مصر» آرایش کردن زن واسه شوهرش در روزای ماه رمضان رو جایز ندونسته و گفته روزه رو باطل می کنه.

فوتبالیستا معاف از روزه داری

چندسال قبل، وقتی سه نفر از بازیکنان مسلمون باشگاه فرانکفورت آلمان به خاطر روزه داری از باشگاه اخطار گرفتن، علمای آلمانی در فتوایی به اونا اجازه دادن در ماه رمضان روزه نگیرند. در این فتوا اومده بود: «اگه روزه گرفتن سطح بازی بازیکنان مسلمون رو پایین بیاره و فوتبال تنها منبع درآمد اونا باشه می تونن روزه نگیرند و یا روزه خود رو قبل از اذان افطار کنن.»

noindex