فحش دادن و ناسزاگویی در کودکان

 Disrespectful Children,ناسزاگویی

ناسزاگویی کودکان مشکلیه که باید در همون اول بوسیله والدین مورد توجه جدی قرار گیرد.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ چندساعتی از مهمانی می گذره و مهمون­ها همه اومده­ان. بزرگ ترها مشغول خوش وبش ان و بچه­ ها هم مشغول بازی. یهو صدای دادوبیداد بچه ­ها بلند می شه و بچه شما با صدایی بلند می­گوید: «کله پوک!»… یه باره موجی از افکار و برخوردهای احتمالی با بچتون به ذهنتون حمله می­ آورد: این­ که به حرفی که زده شده، توجهی نشون ندین؛ به بچتون تذکر بدین که حرف بد نزنه؛ بچتون رو مجبور به معذرت خواهی کنین؛ از اون بخواین واسه دقایقی از اتاق خارج شه و… .

بیان بد و بیرا یا فحش بوسیله کودکان اتفاق خوبی نیس و بیشتر والدین به ­خاطر نتیجه های منفی اجتماعی اون، نسبت به تغییر­دادن این جور رفتارها در فرزندشون حساس هستن و البته بعید به نظر می­ رسد پدر و مادری وجود داشته باشن که تابه حال حرف ناشایست یا ناسزایی از فرزندشون نشنیده باشن! پس اگه دیگه نمی­ خواهید واژه ه­­ای ناهماهنگ با ارزش هایی که شما به اون معتقد هستین، از زبون بچتون بشنوین، بهتره با روش برخورد مناسب آشنا شید.

دلیل بد و بیرا گفتن بچتون رو پیدا کنین

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که واسه پیدا کردن برخورد مناسب با یه رفتار، قبل از هر چیز، باید دلایل بروز اون رفتار رو شناسایی کنین. پس از خود و بچتون سوال کنین که به چه دلیل این حرف رو زده؟ ممکنه بچتون به دلیلای زیادی بد و بیرا گفته باشه که هرکدوم برخوردهای متفاوتی رو می ­طلبد.

 • امتحان نتیجه بد و بیرا گفتن:

  بیشتر بچه­ ها هر چیز جدیدی رو که یاد می­گیرند، براشون جذاب و جالبه. ممکنه بچه شمام به تازگی حرف بدی رو یاد گرفته و فقط به خاطر این اون رو تکرار می کنه که عکس العمل شما یا نتیجه های رفتارش رو سبک سنگین کنن.

 • تخلیه ی روانی:

  ممکنه بچتون دچار عصبانیت، تنش و فشار روانی شده و از خشونت و ناسزاگویی به عنوان راهی واسه آروم شدن و تخلیه توجه کافیی خودش استفاده می­کنه.

 • تحت اثر قرار دادن دور و بری ها:

  ممکنه بچتون به خاطر این که از توجه کافی شما بهره مند نبوده، بخواد با بعضی رفتارای منفی، توجه­ تون رو به سمت خود جلب کرده و یا به شما شوک وارد کنه. البته واسه کودکان سنین بالاتر، گاه بد و بیرا گفتن ها با هدف اثبات بزرگ تر شدن، نشون­ دادن ورود به دنیای بزرگ­سالان و یادآوری استقلال انجام می شه. به ­خصوص اگه بچتون از رفتار شما آموخته باشه که کاربرد فحش یکی از ویژگی های دنیای بزرگ­سالان به حساب میاد!

 • تاثیرپذیری از محیط:

  اگه بچتون در محیطی زندگی می­کنه که اطرافیانش به این شکل صحبت می­ کنن، پس جای تعجب نیس که از اون­ ها تاثیر قبول کنه و اون هم بد و بیرا بگه. اون ممکنه این حرف­ها رو از خود شما، یا از مهدکودک، مدرسه، بچه­ های فامیل و حتی برنامه­ های تلویزیونی یاد گرفته باشه.

 • لجبازی

  : ممکنه بد و بیرا گفتن بچه شما به مشکلات رفتاری مثل لجبازی برگرده. بچه­ های لجباز می­دانند که ناسزاگفتن کار بدیه و دور و بری ها رو ناراحت می­کنه. اون­ ها دقیقا به خاطر همین شروع به ناسزاگویی می­ کنن تا والدین و محیط دورو برشون رو بر اساس گفته خودشون کنترل کنن.

 • مریضی­ های جسمی:

  بعضی مریضی­های جسمی هم می­تونه دلیل ایجاد اضطراب در کودکان شده و باعث خشونت و ناسزاگویی شه. به عنوان مثال مریضی پرکاری تیرویید باعث می شه کودک زمینه­ ی بیمارگونه­ ای از مشکلات اضطرابی و افسردگی پیدا کنه که خود این عامل، زمینه­ ای واسه فحاشی کودکانه.

اگه تا اینجا تونسته­ اید دلیل ناسزاگویی بچتون رو شناسایی کنین، نصف راه رو اومده­ اید. حال تلاش کنین به­ طور جدی به حذف عواملی که دلیل شده بچتون حرف بد بزنه، بپردازید. مثلا با توجه بیشتر به اون، زمینه ­ی لجبازی و ایجاد تنش رو در اون کم کنین؛ یا با کنترل مراوده­ ها و برنامه­ های تلوزیونی، محیطی آروم و خالی از حرف­های بد واسه اون تدارک ببینین یا اگه دچار مریضی خاصیه، به­ دنبال درمان هرچه سریع ­تر اون باشین.

وقتی می­ خواهید اصلا حرف بد یاد نگیره!

بهترین راه واسه این­که کودک شما از سنین پایین، بد و بیرا نگه، اینه که در قدم اول از بد و بیرا گفتن خود جلوگیری کنین! اما اگه شما به صورت تصادفی در مقابل کودک بد و بیرا گفتید، به دنبال اون، خیلی سریع کلمه­ ای بر همون وزن چه با معنی و چه بی­ معنی جانشین کنین.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که حتی اگه شما بتونین بچتون رو در منزل کنترل کنین، باز ممکنه در مهدکودک یا مدرسه، یا از راه رسانه­ های جور واجور، کارتون­ ها و سریال­ هایی که می ­بیند، حرف­ های نامناسبی بیاموزد. نکته­ ی مهم اینه که به بچتون حالی کنین که اون­ها رو به کار نبرده و روی خودش کنترل داشته باشه. حال ببینیم در موقعیت ­ها و سنین جور واجور، چه­ طور می تونین این کار رو انجام بدین.

وقتی واسه اولین بار حرف بد می­ زند!

کودکان از ۱۲ ماهگی شروع به یادگیری زبون می­ کنن؛ اما قبل از یادگیری هر واژه­ ای، اون رو چند بار تکرار می ­کنن. اگه با وجود مراقبت­ های شما، بازم بچتون حرف بدی رو به زبون ­آورد، لطفا یه دفعه شوکه نشید و کنترل خود رو از دست ندین. در این مواقع بهترین رفتار اینه که اول به حرف بدی که شنیده ­اید، بی­ توجهی کنین.

اگه باز همون حرف بد رو تکرار کرد، خیلی جدی به بچتون بگید که «دیگه دوست ندارم اینجور کلمه­ای رو به کار ببری و اون رو نمی­پسندم». حواستون باشه که در سنین پایین وقتی بچه ­ها حرف بدی می­ زنند، چون خیلی بامزه بیان می­ کنن، ممکنه خنده ­تون بگیره؛ اما یکم خودتون رو کنترل کنین! چراکه این رفتار باعث می­ شه بچتون به ­خاطر خندوندن شمام که شده، حرف بدش رو تکرار کنه.

وقتی در جمع حرف بد می­زند!

در مورد ناسزاگفتن بچتون در جمع، نکته­ ی کلیدی اینه که اون رو به­ خاطر رفتارش جلوی بقیه مورد سرزنش قرار ندین تا احساس خجالت و تحقیرشدن نکنه. در این مواقع بهتره اون رو به بغل دستی برده و خیلی جدی به اون تذکر بدین که این طرز صحبت ­کردن اصلا شایسته ­ی جمع نیس و نباید تکرار شه.

هم اینکه می تونین به بچتون یاد بدین که از کسی که در جمع به اون فحش داده، معذرت­ خواهی کنه. حتی شاید لازم باشه قبل از مهمانی هم از راه ­های تشویقی استفاده کرده و به بچتون گوشزد کنین که از این الفاظ استفاده نکنه. البته به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که روش­ های تشویقی باید تا حد امکان کلامی و غیرمادی باشه، تا بچتون شرطی نشه. به عنوان مثال یه لبخند محبت ­آمیز یا آفرین­گفتن و در آخر دادن جایزه­ ی مختصری به بچتون کافیه.

در آخر اگر بچتون به این روش توجه نداشت و رفتار خود رو تکرار کرد، به همراه اون محیط رو ترک کنین.

وقتی واسه چندمین بار حرف بد می­زند!

تا این­جا دلایل ناسزاگویی بچتون رو شناسایی و رفع کرده ­اید، خودتون رو کنترل کرده و برخورد مناسبی هم در جمع با اون داشته ­اید؛ اما بازم حرف بد می­ زند! در این صورت لازمه مهارت­ هایی رو به بچتون آموزش بدید تا بتونه بهتر خودشو کنترل کنه.

مهارت همدلی و هوش هیجانی:

همدلی، توانایی درک احساسات دیگرونه و در موقعیت­ های اجتماعی منافع بسیاری داره. اگه بچه شما بدونه که وقتی به کسی فحش می­ دهد، چه احساس بدی در اون ایجاد می­ کنه و باعث دلخورشدن و ناراحتی ­اش می­ شه، دیگه این کار رو نمیکنه.

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین به اون بگید که من می­ فهمم که تو خیلی عصبانی شدی، اما بهتره به جای ناسزاگفتن احساس ناراحتی ­ات رو بگی. این توانایی که بچه شما بتونه احساسات خود رو درک کرده و به­ طور مناسبی بگه، هوش هیجانی اسمشه.

تلاش کنین این توانایی رو در اون پرورش بدید. به عنوان مثال براش توضیح بدید که وقتی دوستت اسباب­ بازی ­ات رو برداشت، می ­دانم ناراحت شدی، اما به جای ناسزاگفتن، به اون بگو: «من از این­ که اسباب ­بازی ­ام رو برداشتی ناراحتم، لطفا اون رو به من پس بده!» شمامی ­تونید از راه بازی­ هایی که در منزل با اون انجام می دید، این مهارت رو به اون بیاموزید.

وقتی بچتون به سنین دبستان می­ رسد!

بچه شما همین طور که بزرگتر می شه، باید برخوردهای متفاوتی با اون داشته باشین. درسته که ندیده گرفتن ناسزاگویی در سنین ۲ تا ۳ سالگی، راه حل مناسبیه، اما این روش از سنین ۴ تا ۶ سالگی به بعد دیگه کمک کننده نیس و شما باید نارضایتی خود رو مستقیما اعلام کنین.

 • در قدم اول، اگه بچتون متوجه معانی کلمات نامناسبی که شنیده یا استفاده می­ کنه، نیس درمورد معانی اون­ ها با بچتون صحبت کنین. اما اگه با داشتن این علم، دوباره مبادرت به بیان اون­ ها کرد، می تونین از راه ­ های تنبیهی استفاده کنین.
 • وقتی کودک بد و بیرا می­گوید، اولین مرحله تنبیه، محروم­ کردن اون از حضور در جمعه. اینطوری که به اندازه­ ی سنش دقیقه تعیین کرده و از اون بخواین جمع رو ترک کنه. مثلا یه کودک ۶ ساله، باید ۶ دقیقه از جمع جدا شه، چون حرف زشتی زده.
 • اگه بچتون بعد از ناسزاگفتن بدون این دست اون دست کردن معذرت خواهی کرد، معذرت خواهی اون رو همون بار اول قبول کنین؛ ولی به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که معذرت خواهی اون مانع تنبیه نمی ­شه. به اون بگید: «تورو می­ بخشم، ولی به خاطر حرفی که زدی، باید ۵ دقیقه در اتاقت تنها بمونی!»
 • اگه این محرومیت­ ها جواب نده به سراغ محرومیت از چیزای مورد علاقه ­اش برید. به عنوان مثال اون رو از تماشای برنامه تلوزیونی مورد علاقه­ اش محروم کنین.
 • در آخر یادتون باشه وقتی تنبیه رو به­ کار می ­برید، حتما واسه رفتار عکس اونم تشویق در نظر بگیرین.

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

تربیت بچه سپیده دانایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *