فراموش کردن خاطرات تلخ گذشته

یه کارشناس روانشناسی عقیده داره: هرچه سن افراد موقع وقوع اتفاقات بد کمتر باشه، آسیبای داغون کننده تری در آینده واسه اونا داره.

مهدی خادمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با اشاره به اینکه فراموش کردن خاطرات بد گذشته یکی از سخت ترین کاراس، در مورد راه های فراموش کردن این اتفاقات، اعلام کرد: از مهم ‍ترین کارا اینه که افکار مثبت، جانشین افکار منفی شن، این تمرکز قوی و تلاش همیشگی فرد رو می خواد.

ایشون اضافه کرد: قدم بعدی نبود پرورش افکار منفیه، طوریکه نباید با یادآوری خاطرات بد، اونا رو گسترش داد. بدیش اینه بعضی افراد عادت دارن افکار مزاحم رو پرورش بدن.

خادمی در مورد افکار منفی، اضافه کرد: از راه های اهمیت ندادن به افکار منفی اینه که فرد در مواقع حمله اونا به ذهن، سریع ذهن خود رو متوقف کنه و با ایجاد حالت تنبیه، آمار ورود این افکار به ذهن رو کم کرد.
این کارشناس روان شناسی مشاهده نقاط مثبت از خاطرها رو از دیگر موارد واسه فراموشی خاطرات بد شمرد و گفت: باید با نوشتن اون خاطره روی کاغذ و پررنگ کردن هر خاطره ای هرچند بد، نکات مثبت اونو در نظر گرفت؛ از جمله نکات مثبت هر خاطره بد میشه به هوشیاری، آگاهی، تجربه و درس عبرت واسه افراد اشاره کرد.

: اگه خاطره بد باشه نوشتن اون خاطره و پررنگ کردن نکات مثبت اون بسیار فایده داره و می تونه موجب تخلیه ذهن افراد شه.

خادمی نابود کردن تموم آثار خارجی خاطرات بد رو از دیگر قدمای مهم فراموش کردن اون دونست و گفت: به طور مثال اگه فرد از یه تصادف خاطره بدی تو ذهن خود داره، باید خودرویی که با اون تصادف کرده رو بفروشه، لباس و لوازم رو تعویض کنه و عکسا رو نابود کنه؛ اگه این خاطره بد در مورد فردی دیگه به وجود اومده، تا حد ممکن باید از دیدار و گفت وگو با اون فرد دوری شه.
ایشون گفت: اگه فرد در به وجود اومدن اون خاطره یا اتفاق بد مقصره، باید غرور کاذب خود رو کنار گذاشته و طلب بخشش کنه.

این کارشناس روان شناسی با اشاره به اینکه گفتن احساسات واقعی با یه روان شناس یا یه فرد فهمیده و باتجربه بسیار می تونه در فراموشی اثر داشته باشه، گفت: باید احساسات رو بروز داد، با اشتباهات کنار اومد و تقصیر رو به گردن گرفت.

خادمی با بیان اینکه برخورد با اتفاقات به خود فرد و خصوصیات اون مربوطه، اعلام کرد: بعضی از افراد می تونن وقایع رو تو ذهن خود خوب مدیریت کنن، اما یه سریای دیگه پذیرش بسیار پایینی دارن و ممکنه دچار مریضی شده یا دست به خودکشی بزنن.

نقش دور و بریا در فراموشی خاطرات بد

ایشون در مورد نقش دور و بریا در فراموشی وقایع بد، گفت: به طور مثال درخصوص آدمایی که یکی از بستگان خود رو از دست داده، میشه گفت دور و بریا نباید این فرد رو تنها بذارن، به وجود اومدن افسردگی در این افراد تا حدود دو ماه طبیعیه، اما موندگاری افسردگی بیشتر از این مدت ممکنه خطرناک شه.

خاطرات کودکی همیشه تو ذهن باقی می مونه

این کارشناس روان شناسی با بیان اینکه افراد با سنای بالاتر در مقابله با وقایع بد، معمولا منطقی تر رفتار می کنن، گفت: معمولا کودکانی که دچار کودک آزاری، تجاوز جنسی و … شدن، در سنین بالاتر دچار مشکلات روحی زیادی می شن، دوران کودکی خیلی مهمه و خاطرات کودکی همیشه تو ذهن آدم باقی می مونه.

ایشون با بیان اینکه یادآوری دردهای گذشته باعث ایجاد رنج می شه، اضافه کرد: اگه فرد مدیریت افکار و خاطرات منفی رو نداشته باشه، ممکنه به افسردگیای شدید گرفتار شه و در این صورت باید به روان دکتر مراجعه کنه.

باید در زمان حال زندگی کرد

خادمی اضافه کرد: باید همیشه در زمان حال و بدون ترس از آینده زندگی کرد، باید خاطرات بد رو شناسایی کرده و بدون فرار از اونا خاطر خود رو آروم کرد.