فرزندان به ترتیب تولد چه ویژگی هایی دارند؟

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران ؛ بیشتر مردم درکی ذاتی از این مطلب دارن که ترتیب تولد طوری بر رشد اثر میذاره در این جا نگاهی میندازیم به تأثیری که ترتیب تولد ممکنه بر خصوصیات فردی داشته باشه.

 ممکنه همه آدمها برابر آفریده شده باشن؛ اما نگاهی به فیش حقوقی اونا نشون میده که درآمدشون نابرابره.

این مسأله به طبقه اجتماعی، تحصیلات و حتی شانس نسبت داده می شه، اما به نظر دالتون کانلی، استاد جامعه شناسی دانشگاه نیویورک، نابرابری از خونواده شروع می شه.

۱۲

کانلی در کتابش با عنوان “ترتیب تولد؛ کدوم آبجی و برادرها موفق می شن و به چه دلیل” میگه: ۷۵ درصد نابرابری درآمد بین افراد در آمریکا، بین آبجی و برادرها تو یه خونواده مشاهده می شه.

اون مثلا به اقبال و ثروت متفاوت بیل و راجر کلینتون، و جیمی و بیلی کارتر اشاره میکنه.

تحقیقات نشون داده که فرزندان اول (و تک فرزندها) در موفقیتهای تحصیلی، منزلت حرفه ای، درآمد و ثروت خالص پیشرو هستن. برعکس، فرزندان میانی در خونواده های پرجمعیت بدترین وضع رو دارن.

مایکل گروس، نویسنده کتاب “به چه دلیل فرزندان اول فرمانروایی می کنن و فرزندان آخر میخوان جهان رادگرگون کنن”، باور داره: موقعیت یه بچه در خونواده، شخصیت، رفتار، یادگیری و قدرت کسب معاش اون رو تحت اثر قرار میده. بیشتر مردم درکی ذاتی از این مطلب دارن که ترتیب تولد طوری بر رشد اثر میذاره، اما چگونگی اثر مهم و معنی دار اون رو کمتر از اون چه که واقعاً هست، در نظر می گیرن.

کانلی هم عقیده داره: ترتیب تولد در شکل دادن موفقیت فرد مهمه، اما این فقط در مورد بچه های خونواده های بزرگ (با بیشتر از چهار بچه) و در خونواده هایی که پول و پله و سرمایه و وقت والدین کم باشه، صادقه. اما در خونواده های پولدار، این اثر کمتره.

در این جا نگاهی میندازیم به تأثیری که ترتیب تولد ممکنه بر خصوصیات فردی داشته باشه:

فرزندان اول

اونا وظیفه شناس تر، جاه طلب تر و سلطه جوتر از آبجی و برادرهای کوچکتر از خود هستن، فرزندان اول در دانشگاههای هاروارد و ییل خوب خود رو نشون میدن، بازم که در رشته های مشکل تری مثل پزشکی، مهندسی و حقوقی می درخشن.

همه فضانوردانی که به فضا رفته ان بزرگترین بچه یا بزرگترین پسر خونواده شون بودن و در طول تاریخ هم (حتی وقتی که خونواده های پرفرزند عادی بوده) بیشتر از نصف برندگان جایزه نوبل بچه اول بودن.

بد نیس بدونین بعضی شخصیتها مثل هیلاری کلینتون، ریچارد برانسون، جی.کی.رولینگ (نویسنده کتابای هری پاتر)، وینستون چرچیل هم اینکه بعضی از ستاره های سینما از جمله: کلینت ایستوود، جون وین، سیلوستر استالونه، بروس ویلیس، و همه بازیگرانی که نقش جیمز باند رو بازی کردن، همه بچه اول خونواده بودن.

فرزندان وسط

این دسته از افراد بیشتر به همسالان خود می پیوندن و خیلی راحت می تونن از خونواده جدا شن در نتیجه اونا می آموزند که چیجوری با منابع حمایتی دیگه رابطه برقرار کنن

پس به داشتن مهارتهای مردمی بسیار عالی گرایش دارن. فرزندان وسط بیشتر نقش واسطه و مصلح رو رو دوش می گیرن. بعضی از فرزندان وسط مشهور عبارتند از: بیل گیتس، جی.اف.کی، دایانا.

فرزندان آخر

ته تغاریها بیشتر از همه می تونن خلاق و جذاب باشن. از اون جا که اونا بیشتر به عنوان توسری خور شناخته می شن، به مقابله در جنبشهای برابری طلبانه گرایش دارن.

(بچه های آخر اولین پشتیبانان اصلاحات پروتستان و نهضت روشنگری بودن) اونا در روزنامه نگاری، تبلیغات، فروش و هنرها موفقن. بعضی از ته تغاریهای مشهور عبارتند از: کامرون دایاز، جیم کری، رویز ادانل، ادی مورفی و بیلی کریستال.

تک فرزندان

تک فرزندها خصوصیاتی مثل فرزندان اول دارن و مداوماً زیر بار انتظارات سنگین والدین هستن. تحقیقات نشون میده که فرزندان اول اعتماد به نفس بیشتری دارن، خوش بیان هستن و شایدً بیشتر از بچه های دیگه از تخیل خود استفاده می کنن.

هرچند اونا پرتوقع هم هستن، از انتقاد بدشون میاد، و ممکنه غیرقابل انعطاف و کمال گرا باشن. بعضی افراد مشهور که تک بچه بودن عبارتند از: فرانکلین دلانو روزولت، آلن گرینسپن، تایگر وود، ملکه جوون تنیس ماریا شاراپووا و لئوناردو داوینچی.

– دو قلوها

از اون جا که دو قلوها وضعیت برابری دارن و برخورد مشابهی با اونا می شه در بیشتر موارد به هم شباهت دارن.

دکتر فرانک سولووی، رفتارشناس و استاد در مؤسسه شخصیت و تحقیقات اجتماعی در دانشگاه برکلی کالیفرنیا و نویسنده کتاب “تولد واسه شورش: ترتیب تولد، پویاییهای خونواده و زندگیهای خلاق” میگه: فرزندان اول از نظر شخصیتی بیشتر از اون که مثل آبجی و برادرهای خود باشن مثل فرزندان اول در خونواده های دیگه هستن و فرزندان آخر بیشتر از اون که مثل آبجی و برادرهای بزرگتر خود باشن مثل فرزندان آخر در دیگه خونواده ها هستن.

به نظر ایشون، دلیل این اون هستش که خونواده با دیدگاه های متفاوتی به آدمایی که در جایگاههای جور واجور قرار دارن، نگاه می کنه.

کانلی با این نظر موافقه، اما تأکید می کنه که اینا تنها گرایشهای عمومی هستن و تمام تئوری ترتیب تولد می تونه طبق شخصیت بچه، فاصله سنی بین آبجی و برادرها، شرایط خونواده و تجارب هر بچه درزمان سالهای تشکیل اون بررسی بشه.

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

بازنشر باشگاه خبرنگاران خونواده