فرزندان خود را به طبیعت عادت دهید

YoungGirlBlowingDandelion-825x496

به گزارش آلامتو به نقل از سلامت ؛ تحقیقات ، چیزی رو که خیلی از ما به طور شهودی می دانیم ثابت کرد : بچه هایی که در سال های اولیه زندگی شون ، بیشتر در طبیعت هستن ، وقتی بزرگ تر شن ، انگیزه بیشتری واسه بیرون رفتن دارن و به خاطر همین به عنوان یه بزرگسال ، از فواید زیادی واسه سلامت بدن ، روان و احساسات بهره مند می شن . پس ، روشنه که هر چی زودتر باید بچه ها رو به طبیعت عادت بدید !

یادتون باشه : اگه در زمان کودکی تون ، واسه بودن در طبیعت ، به اندازه کافی خوش شانس نبودین ، واسه شروع بیرون رفتن و لذت بردن از خواص بیشمار طبیعت ، ابدا دیر نیس . و اگه فرزندانی دارین که چه بهتر ! می تونید از ویژگی های دکتر طبیعت ، همراه با خونواده تون بهره مند شید !

ریچارد لوو در کتابش به نام ” آخرین کودک در جنگل ” می نویسد ، فرهنگ تکنولوژی زده ما ، بودن در طبیعت و وقت گذروندن در بیرون رو واسه بچه ها سخت کرده ، پس از فواید زیاد اون محرومند . اما ما به عنوان والدین می تونیم این انتخاب رو داشته باشیم و زمان ِ گذروندن در بیرون از خونه رو به عنوان یه الویت واسه کودکان مون جفت و جور کنیم . و اما پنج دلیل راضی کننده که بچه ها در سنین پایین به طبیعت نیاز دارن !

۱. افزایش انعطاف پذیری نسبت به استرس

طبیعت ، تاثیر استرس زندگی رو روی بچه ها کاهش می دهد و به اونا کمک می کنه وقتی که احساسات استرس برانگیزشان پیشگیری ناپذیر شد ، اون رو مدیریت کنن . یادتون باشه بودن در طبیعت به معنی کوهنوردی دراز مدت در کوهستان نیس ؛ حتی یه چشم انداز از طبیعت هم می تونه به کاهش اضطراب در افراد شدیدا مضطرب کمک کنه . هر چی بیشتر در برابر طبیعت باشیم ، تاثیرش روی کاهش و آرامش استرس بیشتره !

۲. کاهش ناهنجاری های حواس ، افسردگی و اضطراب

تحقیقات نشون داده گذروندن در طبیعت می تونه به بچه های گرفتار به مشکل کم توجهی کمک کنه و زندگی در کنار فضای سبز باعث کاهش اضطراب و افسردگی در نوجوانان می شه . یعنی دیگه ، طبیعت مطمئنا به ما کمک می کنه تا با زمان حال هماهنگ شیم و کلا ما رو به فکر کردن عادت می دهد ؛ حتی بدون این که مجبور باشیم درباره اون فکر کنیم !

۳. تقویت و پشتیبانی از خلاقیت و کارکرد ادراکی در بچه ها

تحقیق ها نشون می دهد بچه ها در کنار طبیعت ، خلاق ترن . به علاوه ، تحقیقات جدید ، ثابت کرده وقت گذروندن روزانه در طبیعت ، توانایی کودکان رو واسه دقیق شدن و فوکوس کردن وتوجه بالا برده و در نتیجه مهارتهای ادراکی و شناختی شون رو هم تقویت می کنه ( مانند حل موضوع ) . استرس و اضطراب کمتر و کارکرد ذهنی مطلوب تر ، دلایل خوبی واسه بیرون رفتنای مداومه !

۴. افزایش فعالیت بدنی و در نتیجه اون ، پیشگیری از چاقی

یافته ها نشون داده وقتی که بچه ها در بیرون از خونه به بازی اختصاص میدن با افزایش فعالیت بدنی رابطه داره . به طور شهودی قابل درکه ، درسته ؟ در طبیعت بودن یعنی بچه ها جلوی کامپیوتر یا تلویزیون قوز نکرده ان و عوضش در حال دویدن ، پریدن ، خاک بازی ، بالا رفتن و … هستن . و بهترین بخش قضیه اینه که اونا حتی نمی دانند که دارن فعالیت بدنی می کنن ، یعنی تمرین و ورزش ، خیلی ساده و از راه عادت ، واسه شون یه الویت می شه ! طبیعت تشویق به کشف ، بازی و جنب وجوش می کنه .این ویژگی های مثبت باید کلماتی باشن که از اونا واسه تعریف ورزش استفاده می کنیم .

۵. نهادینه شدن حس احترام و مسئولیت نسبت به زمین و طبیعت

یافته ها نشون داده اگه بچه ها از همون سنین اولیه ، در تماس همیشگی با طبیعت باشن ، با عشق و احترام نسبت به طبیعت و دور و بر شون بزرگ می شن . بازی دوران کودکی در طبیعت ” وحشی ” ( مانند : چادر در هوای آزاد ، راه پیمایی و پیاده روی در جنگل ) تاثیر مثبت روی باورهای زیست بومی و هم اینکه رفتارای افراد داره . پس ، اگه شما پدر و مادر و یا معلم یه کودک هستین ، ایده هایی واسه شما داریم که همه از اون بهره می برند :

۱ – بچتون رو تشویق به کاشت گیاهان و یا سبزیجات فصلی کنین . می تونید فصل ها و ریتم طبیعت رو با بچتون جشن بگیرین .

۲ – بیشتر به پیک خوب های خانوادگی برید ، در پارک ، ساحل و جنگل قدم بزنین .

۳ – در مورد طبیعت ، پا به پای بچتون اطلاعت به دست بیارین تا اونا رو علاقه مند و مایل به بیرون رفتن کنین . شمام می تونید به دنبال اون در طبیعت برید .

۴ – تمشک و توت بچینید و همراه خونواده در جستجوی میوه های وحشی باشین ، نه وسواس به خرج بدید و نه هر چیزخطرناکی رو بخورین .( یه کتاب راهنما همراه داشته باشین .)

۵ – به بچتون کمک کنین تا با چیزایی که در طبیعت پیدا می کنه خلاقیت نشون بده ، بیرون رفتن واسه پیداکردن ” چیزای طبیعی ” بخش بزرگی از تفریحه ! می تونید به اون پیشنهاد بدید از طبیعت عکس بگیره و یا طرحی از اون ساخته و شروع به درست کردن آلبوم کنه .

۶ – همراه خونواده به یه جای هیجان انگیز و طبیعی برید و چادر بزنین .

البته ، هیچ گاه واسه بهره بردن از طبیعت دیر نیس . پس همه بیرون برید و خوش بگذرونین !

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

تربیت بچه مجله سلامت