فروش «هوای» کانادا در چین!

باد کانادا

شاید با هوایی که این روزا تو تهران داریم، جمله «بریم باد بخریم» خیلی هم دور و عجیب نباشه.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر :«باد ایران هم هست که تازه رسیده، باد میدون آزادی ۱۰۰۰ دلار، باد دربند ۱۰۰۰ دلار، از اون طرف اومده» چند سال قبل بود که مهران مدیری چند کلیپ طنز ساخت و در یکی از اون ها این تجارت رو مورد تمسخر قراره داده بود و ما هم حسابی خندیده بودیم و تا مدت ها هم در بحث های روزانه مون ازش استفاده می کردیم و بساط خنده و شوخی مون بود. اما حالا کانادایی ها از همین موضوع واسه درآمدزایی استفاده کرده ان، اون هم درست وقتی که قیمت های پایین نفت روی اقتصاد اون ها تاثیر گذاشته.

البته این وسط بحران های زیست محیطی که گریبان چین رو گرفته هم باعث رونق تجارتی شد که کانادایی ها راه انداخته ان. بد شدن کیفی هوا در پکن اندازه فروش قوطی های آلومینیومی «هوای پاک و تازه از کوه های زیبای راکی» رو زیاد کرده و هر قوطی بین ۱۰ تا ۲۰ دلار فروخته می شه.

هریسون وانگ، نماینده چین در درباره بازاریابی این محصول در وب سایت های کشور خبر می دهد و می گوید: «در هفته ۷۰۰ بطری از این هوای تازه به چین ارسال می شه که ما همه اون ها رو فروخته ایم و افراد زیادی هم واسه پخش محصول در مناطق جور واجور اعلام آمادگی کرده ان.»

داستان هوای تازه از وقتی شروع شد که اولین اخطار قرمز واسه دودهای موجود در پکن نواخته شد و مدارس، کارخانه ها و رفت و اومد ماشین ها محدود شد. البته رسانه های کانادا در اول این پروژه رو به عنوان یه جُک می دیدن و فروش کیسه های مواد غذایی که پر از هوا بودن ۹۹ سنت در eBay واسه فروش گذاشته شد.

سایت کانادایی که فروش این قوطی های هوا رو رو دوش داره، درباره اینک واسه خیلی ها این موضوع ممکنه خنده دار به نظر برسه، می گوید: وقتی که فروش آب در بطری ها راه افتاد، واسه خیلی ها خنده دار بود، اما این موضوع به مرور در میان مردم قرار گرفت و این صنعت رشد کرد.

به کار گیری هوای پاک واسه کشورها یا شهرهایی که آلودگی شدیدی دارن، مهمه و شاید به خاطر همین خیلی تعجب نکیم وقتی با فروش انرژی و منابع طبیعی روبرو می شیم و حالا هوا به عنوان کالایی واسه رفع مشکلات تنفسی راه رو واسه بعضی کارآفرینان باز کرده.

با هوایی که این روزا مخصوصا تو تهران با اون روبرو هستیم، شاید روزی ما هم مجبور بشیم از این قوطی ها استفاده کنیم و اگه کمی حواسمون باشه، دست کم تولید خودمون باشه، نه اینکه در آخر از کشورای دیگه مانند کانادا این هوای پاک رو وارد کنیم و شاید با این کار هزاران دلار به این واسطه از کشور خارج شه.

عادات روزانه زنان چینی واسه زیبایی و جوون موندن

رکورد گینس صعود پله با سر

noindex اخبار چین خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *