قابلیت Screen Time در iOS 12 چیست و به چه کاری می‌آید؟

ممکنه شمام مثل خیلی از آدما به آیفون یا آیپدتان اعتیاد داشته باشین. اعتیادی که این روزا همه درگیر اون هستیم. مثل بررسی همیشگی اینستاگرام یا پیام رسانای جور واجور. اتفاقی که شاید بعضی وقتا به صورت ناخودآگاه انجام شه و مدت خیلی از زندگی روزانه ما رو به خودش اختصاص بده.

حالا خبر خوب (و البته شاید بد) اینجاس که می تونین با به کار گیری iOS 12 که تازگیا در دسترس قرار گرفته، استفاده تون از اپلیکشنای جور واجور در آیفون رو محدود کنین. در واقع آیفون یا آیپد به شما یادآوری می کنه که امروز، چه مدت از اپلیکیشنایی خاص استفاده کردین و حتی از شما می خواد که به کار گیری این نرم افزار رو واسه امروز بس کنین و به زندگی تون برسین. این ویژگی اسکرین تایم اسمشه و به کار گیری اون بسیار ساده و آسونه.

اسکرین تایم به شما جزئیات دقیق استفاده تون از آیفون یا آیپد رو ارائه می کنه. کافیه به تنظیمات و بعد بخش اسکرین تایم برید و روی زمان بزرگی که بالای صفحه می بینین بزنین. این گزینه به شما نشون میده که چه مقدار از دستگاهتان در روزا یا هفته های گذشته استفاده کردین و کدوم برنامه های کاربردی بیشترین زمان استفاده شما رو به خود اختصاص داده. علاوه بر این، ویژگی یاد شده به شما اعلام می کنه که از طرف کدوم اپلیکیشن بیشتر از همه اعلان یا Notification گرفتین و حتی تعداد دفعاتی که دستگاه رو در دست گرفتین رو هم نمایش میده.

اگه چند دستگاه که از iOS 12 استفاده می کنن داشته باشین، می تونین گزینه Share Across Devices رو فعال کنین تا با به کار گیری iCloud و اسکرین تایم، اطلاعاتی کلی از اندازه استفاده شما از همه دستگاه ها رو به صورت یه جا دریافت کنین.

اگه به دنبال محدود کردن استفاده تون از آیفون و آیپد هستین، به کار گیری اسکرین تایم می تونه به شما خیلی کمک کنه. شما می تونین با گذروندن مراحلی که در ادامه به اونا می پردازیم، به طور آگاهانه به کار گیری آیفون یا آیپد رو کم کنین.

چیجوری با به کار گیری اسکرین تایم به کار گیری اپا رو محدود کنیم

واسه انجام این کار کافیه مراحل زیر رو طی کنین:

 • به تنظیمات و بعد بخش Screen Time برید.
 • روی App Limits بزنین.
 • روی گزینه Add Limit بزنین.
 • در این بخش شما می تونین واسه یه دسته از برنامه های خاص محدودیت وقتی تعریف کنین یا اینکه به طور دستی واسه هر کدوم از اپلیکیشنا به طور جداگونه محدودیت وقتی اعمال کنین. واسه محدود کردن یه دسته از برنامه های کاربردی (مثل بازیا، شبکه های اجتماعی و …) کافیه به پایین اسکرول کرده و بعد روی دایره ای که کنار هرکدوم از دسته خاص اپلیکیشنا مشاهده می کنین بزنین.
 • حالا می تونین دسته انتخاب شده برنامه های کاربردی رو محدود کنین. در این بخش می تونین به صورت روزانه به محدود کردن اپلیکیشنا بپردازید. مثلا مشخص کنین که در روز چند ساعت از بازیا استفاده داشته باشین. البته می تونین با زدن روی گزینه Customize Days واسه روزای جور واجور، برنامه وقتی متفاوتی رو بسازین. این گزینه واسه زمان هاییست که بخواین مثلا به کار گیری شبکه های اجتماعی در روزای تعطیل رو به کمترین حد ممکن برسونین.
 • اگه می خواین اپلیکیشنی خاص رو محدود کنین، کافیه به تنظیمات و بعد بخش Screen Time برید. حالا روی تایمر بزرگی که در بالای صفحه میشه دید بزنین.
 • حالا به پایین اسکرول کنین تا لیستی از اپلیکیشنایی که بیشترین استفاده در دستگاهتان دارن رو ببینین. روی هرکدوم که می خواین بزنین و بعد به پایین اسکرول کرده و گزینه Add Limit رو بزنین. با این روش واسه هرکدوم از اپلیکیشنا و حتی وبسایتا محدوده وقتی تعریف کنین.

هر زمان که در به کار گیری یکی از برنامه های کاربردی یا وبسایتای محدود شده زیاده روی کنین، تموم صفحه به رنگ سفید در میاد و در اون می تونین تصویر یه ساعت شنی رو مشاهده می کنین که زیر اون نوشته Time Limit. یعنی محدوده وقتی استفاده شما از این اپلیکیشن یا سایت به اتمام رسیده. البته می تونین خیلی راحت با زدن گزینه Ignore Limit تموم شدن زمان به کار گیری یه اپلیکیشن رو ندیده بگیرین و بعد مشخص کنین که ۱۵ دقیقه دیگه محدوده وقتی دوباره یادآوری شه. هم اینکه می تونین با زدن روی گزینه Ignore for Today به طور کامل واسه یه روز اسکرین تایم رو ندیده بگیرین (البته واسه اپلیکیشنی که در همون لحظه مورد استفاده تون قرار داره).

چیجوری در iOS 12 زمان خاموشی تعیین کنیم؟

این کار واسه زمان هاییست که می خواین عادت بد استفاده شبونه از گوشی موبایل رو از بین ببرین. این موضوع واسه همه اپلیکیشنای یه گوشی موبایل اعمال می شه. واسه به کار گیری این ویژگی در iOS 12 کافیه مراحل زیر رو طی کنین:

 • به تنظیمات رفته و بعد به بخش Screen Time برید.
 • روی گزینه Downtime بزنین.
 • بعد زمان خاموشی یا Downtime رو فعال کنین و واسه اون ساعت شروع و پایان مشخص کنین.

اگه می خواین به کار گیری بعضی اپلیکیشنا حتی در زمان خاموشی و بدون محدودیت ممکن باشه کافیه مراحل زیر رو طی کنین:

 • به تنظیمات و بعد Screen Time برید.
 • روی گزینه Always Allowed بزنین.
 • حالا اپلیکیشنایی که می خواین همیشه به کار گیری اونا ممکن باشه رو انتخاب کنین.

چگونگی به کار گیری محدودیت وقتی واسه کودکان

به کار گیری ویژگی اسکرین تایم باعث می شه که بعد از زیاده روی در به کار گیری یه اپلیکیشن، در صفحه ظاهر شده دو گزینه ظاهر شه. دو گزینه ای که یکی از اونا محدودیت اعمال شده رو ۱۵ دقیقه دیگه اعلام می کنه و گزینه ای دیگه که به مدت یه روز به کار گیری اپلیکیشن رو به طور کامل آزاد می کنه. به عنوان پدر یا مادر، شما می تونین با اعمال یه رمز عبور به کار گیری این گزینه ها رو غیر فعال کنین. واسه ایجاد رمز عبور واسه این دو گزینه، کافیه مراحل زیر رو طی کنین:

 • به تنظیمات و بعد Screen Time برید.
 • روی گزینه Use Screen Time Passcode بزنین.
 • حالا رمزی چهار رقمی بسازین. باید رمز ایجاد شده رو دوبار وارد کنین. یه بار واسه ایجاد رمز و دوباره تایید اون.

این موضوع می تونه به شما اطمینان دهد که بچتون در به کار گیری اپلیکیشنا زیاده روی نمیکنه. البته تا وقتی که رمز عبور رو ندونه!

البته یادتون باشه که اسکرین تایم فقط به مواردی که در بالا به اون اشاره کردیم نمی رسه. با به کار گیری این ویژگی می تونین به کار گیری سرویسای مکانی، میکروفون، بلوتوث، اینترنت موبایل و خیلی از موارد دیگه دستگاه رو محدود کنین و بهره مندی از این موارد واسه افراد دیگری که از دستگاه شما استفاده می کنن قفل کنین.

اگه دستگاه بچتون از راه iCloud به شما وصل باشه، می تونین اطلاعات دقیق تری از استفاده کودکتون از سرویسای جور واجور iOS رو ببینین. با به کار گیری این ویژگی حتی می تونین از راه دور واسه تلفن بچه ها محدودیتای جدیدی بذارین.

اگه دستگاه کودکتون از راه iCloud Family به شما وصل باشه، می تونین دستگاهش رو زیر بخش Family در اسکرین تایم ببینین. کافیه روی اسم کودکتون کلیک کرده و به مدیریت اسکرین تایم دستگاهش بپردازید.

چیجوری اسکرین تایم رو در iOS 12 غیر فعال کنیم؟

ممکنه بعد از به کار گیری اسکرین تایم، کمی اذیت شید و به هر دلیلی دیگه نخواهید ازش استفاده کنین. امکان غیر فعال کردن اسکرین تایم خیلی راحت شدنیه:

 • به تنظیمات و بعد Screen Time برید.
 • به پایین صفحه رفته و روی گزینه Turn Off Screen Time بزنین.