نایب رئیس واحد ویندوز از سرویس منحصربفرد و تازه مایکروسافت برای حفاظت از کاربرانش می گوید

امروز مایکروسافت در نظر داره یه سرویس امنیتی تازه به نام «تشخیص پیشرفته تهدید ویندوز دیفندر» رو رونمایی کنه که به خاطر جذب هر چی بیشتر کاربران سازمانی به ویندوز ۱۰ پیشرفت پیدا کرده.

سرویس یاد شده همونطور که تایید می کنین اسم دهن پر کنی داره، اما اونطور که تری مایرسون معاونت بخش دستگاه ها و ویندوز مایکروسافت در مصاحبه گذشته خود با بیزنس اینسایدر گفته:

تشخیص پیشرفته تهدید (یا Advanced Threat Detection) در واقع یه جور سرویس بهره مند از کلاوده که به زودی در اختیار مشارکت کنندگان طرح ویندوز اینسایدر قرار میگیره و قراره که نسخه پایانی ویندوز رو در برابر یه مشکل بسیار واقعی و البته پرخسارت حفاظت کنه.

این سرویس بعد از اضافه شدن به طرح اینسایدر ویندوز، در داخل نسخه های سازمانی ویندوز ۱۰ کامل سازی می شه (البته هنوز حرفی در مورد اضافه شدن اون به ویندوز ۷ یا ۸ به میان نیامده). مایکروسافت اما بازم بهتر می دونه که در مورد زمان عرضه این بروزرسانی یا هزینه احتمالی به کار گیری اون سکوت پیشه کنه.

همونطور که تایید می کنین، بیشتر نرم افزارهای سنتی واسه اون ساخته می شن تا از کامپیوترها در برابر نفوذ تبهکاران حفاظت کنن، با این همه، سرویس تشخیص پیشرفته تهدید مایکروسافت با این فرض پیشرفته که بعضی از حملات حتی از سخت گیرانه ترین مکانیزمای دفاعی هم جون سالم به در می برن و بعد به سیستم کمک می کنه تا خسارات به وجود اومده به وسیله هر گونه نفوذ احتمالی رو به کمترین حد ممکن اندازه ممکن برسونه.

مایرسون در این باره گفته: اینجور نفوذهایی رخ میدن و حمله کنندگان هم روز به روز بی پرواتر می شن.

از دیدگاه مایرسون بهترین کار واسه حفاظت در برابر جدیدترین شکلای جور واجور حملات اینه که جاذبه سازمانی ویندوز ۱۰ به واسطه بهبود امکانات امنیتی اون پیشرفت داده شن.

با این کار البته مایکروسافت در رقابت مستقیم با استارتاپی به نام FireEye قرار میگیره که وقتی به واسطه فعالیتای قابل توجهش در این مورد در کانون توجه بود و رویکردها و تصمیمات امنیتی پس- از- نفوذ در پیش گرفته شده از طرف اون شباهت زیادی به شرکت ساکن ردموند دارن.

از طرف دیگه، مایکروسافت هم واسه اینکه کاربران خود رو واسه مهاجرت از ویندوز ۷ یا ۸ به نسخه گذشته تشویق کنه و ایده جمعیت یه میلیارد نفری از کاربران واسه سیستم عامل محبوب خود رو محقق کنه چشم به بازار سازمانی دوخته س. همونطور که تایید می کنین، در این بخش، امنیت یکی از فاکتورهای مهم واسه جذب مشتریه.

مایرسون در ادامه گفت: ما دوست داریم بهترین مکانیزمای امنیتی رو در محصول خود به خدمت بگیریم و این قدم بزرگ بعدی ماست.

اما یکی از روشای اصلی که این روزا هکرها واسه ترتیب دادن حملات سایبری به اون متوسل می شن، مهندسی اجتماعی اسمشه؛ در این روش، یه مهاجم فرد مورد نظر خود رو طوری گول می زنه که اطلاعات پنهونی اش رو در اختیار ایشون بذاره (مواردی مثل اطلاعات مالی و پسورد حسابای بانکی).

مایرسون در ادامه گفت: سرویس تشخیص پیشرفته تهدید، داده های به دست اومده از یه میلیارد دستگاه ویندوزی، ۲٫۵ تریلیون URL ایندکس شده در وب، ۶۰۰ میلیون مورد سرچ آنلاین و بالغ بر یه میلیون فایل مشکوکی رو مورد استفاده قرار میده که به صورت روزانه معدوم می شن.

معاونت بخش دستگاه ها و ویندوز هم اینکه مدعی شد: این سرویس میتونه هر حمله ای رو شناسایی کنه مگه اینکه بیشتر از اندازه منحصر به فرد باشه و نمونه اون در این دنیا گزارش نشده باشه.

: و اگه واسه باور کردن توانمندیای این سرویس به دلیل و مدرک نیاز دارین، باید بگم که مایکروسافت قبلا به کار گیری اون رو به صورت داخلی شروع کرده.