دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مداخلات روانشناختی بر شاخص های سلامت جسمی و روانی بیماران دیابتی نوع 2

تکه ای از متن پایان نامه :

وجود آنکه در مورد دیابت نوع2نتیجه­­ی تحقیقات حاکی از اثربخشی درمان­های روانی در این بیماران استدر مورد دیابت نوع1نتیجه­ی فراتحلیل­ها نشان داده می باشد که تاثیر درمان­های روانشناسی در بهبود کنترل قند خون در بزرگسالان با دیابت نوع 1هنوز تایید نشده می باشد و نتایج در مورد تاثیر آن ضدو نقیض می باشد شاید به این دلیل که علت این بیماری بیشتر زیستی می باشد(باچ[1]؛2002).

به­نظر می­رسد عوامل روان شناختی جزء عوامل خطر ساز و یا تشدید کننده­ی بیماری دیابت هستند. یک علت شایع برای عدم مدیریت هیجانات در این بیماران این باور غلط می باشد که تاثیر هیجانات منفی جدی نیست. از آنجا که روان­درمانی با هدف آموزش فنون تغییر رفتار در بیماری­های طبی، می­تواند باعث کاهش نیاز به بهره گیری از خدمات پرهزینه­ی پزشکی و افزایش سلامت روان بیماران گردد، طراحی و به­کارگیری مداخله­هایی مبتنی بر رویکردهای روان­درمانی اثربخش و سودمند در مورد بیماری­های طبی و مزمن به طور کلی و دیابت به طور خاص از اهداف مهم درمانی می باشد.

امروزه درک و تغییر توجه­ها و رفتار بیمار که هدف درمان­های شناختی رفتاری می باشد یک مولفه­ی اساسی در مراقبت از کسانی می باشد که از دیابت نوع2رنج می­برند. این برنامه­ها که به آموزش بیمار و آموزش مهارت­های مقابله با استرس می­پردازد می­تواند به درمان طبی متداول و استاندارد اضافه گردد تا نیازهای روان­شناختی، رفتاری و سبک زندگی بیماران مبتلا به دیابت را برطرف نماید(فرمن،هربرت،مویترا،یومنز وگلر[2]؛2007).نتایج مطالعات با هدف تاثیر مداخلات روانشناسی بر معضلات جسمی و روانی بیماران دیابتی نوع2نشان داد کهباشد پس باعث می­گردد بیمار بیشتر در تماس با بدنش و نیازها و علائم آن باشد که این خود منجر به خود مراقبتی بهتر می گردد(وان سون ،نیکلیک،پاپ و پاور[3]؛2011).

این مطلب را هم بخوانید :  هتل بانوان در شهر مقدس قم - پایانامه کارشناسی ارشد

بنا بر شواهد فوق، تنوع پژوهش­ها در دهه­های اخیردرباره­ی مداخلات درمانی دیابت نوع2گسترده بوده و نتایج نشان دهنده­ی پراکندگی و گوناگونی اثربخشی مداخلات می باشد. لذا با در نظر داشتن شواهد ذکر گردیده که نشانگر تاثیر گذاری عوامل مختلف در نتیجه­گیری از درمان­های دیابت می باشد. فرضیه اصلی مطالعه حاضراین می باشد که کدام نوع مداخله در کاهش معضلات جسمی و روانی و رسیدن بیمار دیابتی نوع2 به بهزیستی جسمی و روانی موثرتر بوده وتاثیر پایدارتری می­گذارد؟

1.Bach

2.Forman,Herbert,Moitra,Yeomans&Geller

1.Van son,Nyklicek,Pop,Pouwer

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه دکتری: مداخلات روانشناختی بر شاخص های سلامت جسمی و روانی بیماران دیابتی نوع