چطور از دسترسی اپ ها به موقعیت مکانی خود جلوگیری کنیم؟

اپلیکیشنا در واقع قلب تپنده تلفنای هوشمند امروزی هستن. اگه اپا نبودن، موبایلای فعلی به جز ظاهری قشنگ تر، هیچ فرقی با تلفنای همراه ساده ۱۵ سال پیش نداشتن. هممون به دنبال اپایی می گردیم که بتونن کمی شرایط زندگی روزمره رو ساده تر کنن.

اما به کار گیری اپا ممکنه یه مسئله خیلی مهم رو هم به خطر بندازه؛ امنیت. کافیه یه اپلیکیشن رو روی تلفن هوشمند خود نصب کنین تا با بیشمار مجوز جور واجور واسه دسترسی به بخشای جورواجور رو به رو شید. اما قبول کردن این مجوزها بدون خوندن شون کار خیلی درستی نیس.

یکی از این مجوزها که نباید خیلی راحت از کنار اون گذشت، دسترسی به موقعیت مکانیه. احتیاط همیشه واجبه و نباید بذارین که یه اپلیکیشن خاص، به طور کامل بی دلیل از حریم شخصی شما با خبر شه.

به همین منظور، می خوایم در ادامه این مقاله به روشی اشاره کنیم که میشه به وسیله اونا از دسترسی اپا به موقعیت مکانی جلوگیری کرد. واسه راحتی کار مقاله رو به دو بخش جور واجور تقسیم می کنیم؛ بخشی واسه اندرویدهای ۶ به بالا و قسمتی هم واسه اندروید ۴.۳ تا ۵.۱.

جلوگیری از دسترسی اپا به موقعیت مکانی در اندوید ۶ به بالا

واسه جلوگیری از دسترسی اپا به موقعیت مکانی کافیه در مرحله اول وارد منو تنظیمات گوشی موبایل خود شید. پس از اون به دنبال بخش Apps بگردین و وارد اون شید. بعد از راه تنظیمات این بخش، با اشاره روی App permissions، گزینه Location permissions رو انتخاب کنین.

پس از گذروندن مراحل گفته شده، لیستی از همه اپای نصب شده روی تلفن هوشمندتون، واسه شما به نمایش در میاد که می تونین از راه اون دسترسی هر یک رو به موقعیت مکانی خود بسته کنین. با این حال باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که همه اپلیکیشنا غیرقابل اطمینان نیستن و مثلا می تونین دسترسی اپایی مانند نقشه گوگل رو باز بذارین.

جلوگیری از دسترسی اپا به موقعیت مکانی واسه اندویدای ۴.۳ تا ۵.۱

جلوگیری از دسترسی اپا در اندویدهای قدیمی تر، کمی مشکل تر از اندویدهای به روز شده. چون که در منو تنظیمات سیستم عاملای قدیمی، هیچ امکاناتی واسه جلوگیری از دسترسی اپا به موقعیت مکانی، وجود نداره.

اما کاربران این سیستم عاملا هم نباید نگران باشن؛ اپای بسیار زیادی روی گوگل پلی وجود دارن که می تونین با نصب کردن اون به رفع این مشکل در اندرویدهای قدیمی بپردازید. یکی از بهترین اپلیکیشنایی که میشه واسه اینجور کاری ازش استفاده کرد، AppOps اسمشه.

کار کردن با AppOps بسیار آسون تر از چیزیه که فکرش رو می کنین. کافیه پس از نصب این اپلیکشن کاربردی، وارد اون شید تا به بیشمار دسترسی جورواجور دست پیدا کنین. یکی از امکاناتی که این اپلیکیشن در اختیارتون قرار میده، جلوگیری از دسترسی اپا به موقعیت مکانی شماس.

در AppOps بخشی به نام Location هست که می تونین از راه اون لیستی از همه اپایی که در حال دنبال کردن موقعیت مکانی شمان رو ببینین. پس از اونم می تونین مثل اندروید ۶ با غیر فعال کردن هر یک، دسترسی اپای مورد نظر و غیر قابل اطمینان تون رو بسته کنین.

در بخش اپلیکیشنای سایت ما بخونین:

لینکدین چیه و چیجوری از اون به درستی استفاده کنیم

بنچمارکا چیجوری کار می کنن و چه وقتی باید به اونا توجه کرد