دلیل ریزش مو در زمان نوجوانی و نکاتی واسه بهبود اون "

0 Comments

 

یزش مو مشکلیه که این روزها خیلیا ، به ویژه نوجوانان رو درگیر کرده و باعث خجالت اونا در موقعیتای مختلف شده. ریزش مو زمانی رخ می ده که دلیلی از رشد مو جلوگیری و ریزش یا خراب کردن موها رو بیشتر کنه. اگه رشد موهای شما متوقف شده، تا زمانی که دلیل اصلی اونو پیدا نکنین قادر به متوقف کردنش نباشید. عواملی که می تونن باعث ریزش مو در زمان نوجوانی شن شامل استرس، کوتاهی در مراقبت از موها یا مریضیای مختلف هستن.

 

پیدا کردن دلیل ریزش مو

۱. با آرایشگرتان درمورد مدلا و روشای حالت دادن مو مشورت کنین

بعضی از عوامل شیمیایی می تونن باعث ریزش یا شکستن موها شن که شامل دکلره و رنگ کردن، صاف کردن و فر کردن دائمی موهاست. گرمای حاصل از اتوهای مو یا سشوار هم می تونه از عوامل ریزش مو باشه. مدلای مویی که موجب کشیدن شدید موهای شما می شن هم می تونن باعث بروز ریزش موی کششی (traction alopecia) شن که به معنای خراب کردن تدریجی فولیکولای موست. اگه در پوست سر خود احساس درد می کنین از بستن مو به شکل دم اسبی یا هر روشی که باعث کشیده شدن موهاتون می شه خودداری کنین.

۲. گذشته خانوادگی تون رو بررسی کنین

از والدین تون بپرسید که گذشته ریزش مو در فامیل هست؟ عادی ترین دلیل ریزش مو در بزرگسالان مسائل ژنتیکیه. اما مجموعی از مشکلات هورمونی و ژنتیکی هم می تونن باعث ریزش مو در سنای نوجوانی شن. تحقیقات نشون دادن که ریزش مو می تونه از هر کدوم از والدین به فرزندان -چه دختر و چه پسر- منتقل شه.

۳. ریزش بیشتر از حد موها رو جدی بگیرین

ریزش حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو درطول روز طبیعیه. اما استرس و وقایعی مثل تصادف، مریضی و عمل جراحی می تونن باعث ریزش بیش ازحد موها شن. معمولا ریزش بیش ازحد موها طی شش تا نه ماه به حالت عادی برمیگرده، اما استرس همیشگی می تونه باعث از دست دادن دائمی موها شه.

۴. موهاتون رو نکَنید!

معممولا نوجوانان به طور ناخودآگاه با موهایشان بازی می کنن، اونا رو می پیچونن یا می کِشند. در بعضی موارد این کار می تونه یکی از علائم مشکل کندن موها (trichotillomania) باشه که افراد گرفتار به اون در حالت استرس یا حواس پرتی موهای خودشون رو می کَنند. گرچه که این رفتاری ناخودآگاهه اما باعث کچلی موضعی در مبتلایان می شه. این مشکل معمولا بر اثر استرس ایجاد می شه. درصورتی که به این مشکل دچارید به مشاور یا متخصص مو و پوست سر (trichologist) مراجعه کنین.

۵. درمورد مریضیا با دکتر خانوادگی یا متخصص پوست تون مشورت کنین

مریضیای خیلی وجود دارن که می تونن باعث ریزش مو شن. مشکلات هورمونی مثل دیابت کنترل نشده، مریضی تیروئید یا تخمدانای پلی کیستیک می تونن در روند رشد مو مشکل بسازن. مبتلایان سل پوستی (lupus) هم بعضی وقتاا دچار ریزش مو می شن.

مشکلات اشتها مثل کاهش اشتها (anorexia) یا خوردن بی روش (bulimia) می تونن باعث کمبود پروتئینا، ویتامینا و مواد معدنی مهمی در بدن شن که در رشد مو نقش دارن. نوجوانان گیاهخوار درصورتی که از منابع غیرگوشتی، پروتئین کافی دریافت نکنن دچار ریزش مو می شن.

ورزشکاران بیشتر در خطر ریزش مو هستن، چون که بیشتر از بقیه در خطر کم خونی به دلیل فقر آهن قرار دارن. کم خونی می تونه باعث ریزش مو شه.

یکی از عوامل ریزش سکه ای مو که معمولا با شکستگی و خراب کردن موها همراهه یه جور کرم حلقه ای پوست سر به نام (tinea capitis) است. بروز این پدیده خیلی در نوجوانان عادی نیس اما امکان رخ دادن اونم هست. این مریضی بر اثر یه جور عفونت قارچی رخ می ده و به وسیله داروهای خوراکی و شامپوهای مخصوص قابل درمانه.

۶. وجود نواحی گرد و کوچیک کچلی رابررسی کنین

یک یا چند مورد از این نواحی می تونن نشون دهنده ی یه جور مریضی پوستی به نام ریزش موی منطقه ای (alopecia areata) باشن که باعث از دست دادن موها می شه. ریزش موی منطقه ای یک مریضی خودایمنیه که در اون سیستم ایمنی خودتون فولیکولای مو رو خراب کردن می کنه. خوشبختانه این مریضی قابل درمانه و موها طی یک سال دوباره می رویند. اما این امکان هم هست که بعضی از بیماران موهایشان رو دوباره یا به شکل دائمی از دست بدن.

اگه ریزش موی منطقه ای درمان نشه، می تونه به کچلی کامل یا از دست دادن تموم موهای بدن منجر شه، گرچه که این مورد خیلی نادره. واسه تشخیص درست به متخصص پوست مراجعه کنین تا با کمک آزمایشات آسون ای مثل بررسی مو زیر میکروسکوپ یا بیوپسی پوستی مریضی رو تأیید کنه. این مریضی واگیردار نیس.

۷. درمورد داروهایی که مصرف می کنین با دکتر تون مشورت کنین

شیمی درمانی واسه سرطان یکی از مواردیه که به عنوان عامل ریزش موها خوب شناخته شده، اما خیلی از داروها مثل داروهایی که واسه درمان جوش، مشکل دوقطبی و ADHD تجویز می شن هم ریزش مو رو به عنوان یکی از مشکلات جانبی خود در فهرست دارن. قرصای لاغری که شامل آمفیتامینا هستن هم می تونن دلیل ریزش مو باشن. فهرست دقیقی از کلیه ی داروهای مصرفی تون رو در اختیار دکتر قرار بدین تا ببینین که این داروها می تونن دلیل مشکل شما باشن یا نه.

بهبود مراقبت از موها

۱. از شامپوها و اجناس مخصوص به موهاتون استفاده کنین

ممکنه روبرو شدن با قفسهای اجناس مراقبت از مو در مغازها واسه شمام سخت باشه. اما خوندن برچسبا و پیدا کردن شامپو و نرم کننده ای که مخصوص موی شما و موافق با نوع اون باشه به زحمتش می ارزه. مثلا اگه موهاتون رو رنگ می کنین از شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنین. اگه موهای شما آغشته به مواد شیمایی هستن یا آسیب دیده ان بهتره که از شامپوهای ۲در۱ (شامپویی که نرم کننده هم در خود داشته باشه) استفاده کنین. بعضی از کارشناسان هم پیشنهاد می کنن که از شامپوی بچه که دارای فورمولاسیون ملایم تریه، استفاده کنین. خیلی از شامپوها و نرم کنندها با وجود فرق زیادی که در قیمت شون دارن، اثر مشابهی می ذارن. فکر نکنین که حتما باید مقدار زیادی پول خرج کنین تا بتونین محصولی مناسب موهاتون به دست بیارین.

در خرید کالاهایی که جلوگیری از ریزش مو یا رویش دوباره موها رو تبلیغ می کنن با احتیاط باشین، چون هنوز روش علمی شناخته شده ای واسه این موارد وجود نداره. پس با آرایشگر یا متخصص پوست و مو درمورد انتخاب محصولی که واسه موی شما مناسبه مشورت کنین.

۲. برنامه مرتبی واسه شست و شی موهاتون داشته باشین

هر روز یا یک روز در بین موهاتون رو با یک شامپوی ملایم و نرم کننده بشویید. ممکنه فکر کنین که شستن روزانه موها می تونه باعث سرعت بخشیدن به روند ریزش مو شه ولی درواقع اینطور نیس. هنگامی که فولیکولای مو با چربی یا آلودگی بسته شده باشن، قادر به فعالیت درست نیستن. شست وشوی منظم به بهتر شدن سلامت فولیکولا کمک می کنه و از ریزش بی روش موها جلوگیری نشون میده.

درهنگام شست وشو به جای تمرکز بر ساقه ی موها، به پاک کردن پوست سر توجه کنین. شستن تنها ساقه ی مو، باعث خشک شدن اون و آسیب پذیری بیشتر در مقابل خراب کردن و ریزش می شه. بعد از هر بار شامپو زدن از نرم کننده استفاده کنین تا موها هیدراته و قوی شن. برخلاف شامپو، هنگام استفاده از نرم کننده باید بر ساقه و نوک موها تمرکز کنین و از برخورد با پوست سر خودداری کنین. تماس نرم کننده با پوست سر می تونه باعث بسته شدن و خراب کردن فولیکولا شه. بعد از حموم، از فشردن بیشتر از حد موها با حوله خودداری کنین چون که این کار می تونه باعث شکستن و خراب کردن موها شه.

۳. از موهاتون در مقابل گرما محافظت کنین

گرما به دلیل سشوار، دستگاه های فرکننده و اتوهای مو می تونه به مو آسیب بزنه و باعث شکسته شدن و ریزش موها شه. از انجام همه کارایی که به وسیله گرما به موها آسیب میرسوند خودداری کنین. بذارین موهاتون به شکل طبیعی و در هوا خشک شن و از مدلایی که با خواب موی تون هماهنگه استفاده کنین. ممکنه که در موقعیتای خاص بخواهید از روشای گرمایی واسه حالت دادن به موهاتون استفاده کنین. در این صورت حتما از اجناس محفاظت کننده ی مو درمقابل گرما استفاده کنین.

۴. از کشیدن موهاتون خودداری کنین

ریزش موی کششی بر اثر کشیده شدن تارهای مو درطول زمان به وجود میاد. از بستن مو با کشای محکم یا مدلای دیگری که فشار زیادی به موهاتون وارد می کنن خودداری کنین. وقتی موهاتون رو شونِه می کنین، حالت میدید یا صاف می کنین مراقب باشین تا موها کشیده نشن. از شونه های باریک استفاده کنین تا به آرامی همه گرها و پیچ خوردگیای مو رو باز کنین. از پوش دادن و به عقب شونِه کردن موها خودداری کنین.

۵. وقتی موها خشک هستن اونا رو حالت بدین

موی خیس درمقابل کشش آسیب پذیرتره و زود می شکند. اگه می خواید موهاتون رو به هر روشی ببندید، صبر کنین تا خشک شن.

۶. از برخورد موها با مواد شیمیایی تا حد ممکن جلوگیری کنین

اگه موهاتون رو همیشه رنگ می کنین یا در خطر مواد شیمیایی دیگری قرار میدید ، باید بیشتر مراقب باشین. فرایندای شیمیایی مثل صاف کردن یا فر کردن موها می تونن باعث تضعیف یا خراب کردن فولیکولای مو شن که به آسیب و ریزش موها منجر می شه. قرار گرفتن در خطر مواد شیمیایی موجود در آب استخر هم در دراز مدت اثر مشابهی داره.

تا حد امکان سعی کنین که از برخورد مواد شیمیایی با موها جلوگیری کنین. وقتی به استخر می روید از کلاه شنا واسه محافظت از موهاتون استفاده کنین. اگه منظم شنا می کنین از اجناس مخصوص شناگران استفاده کنین تا رطوبت از دست رفته ی پوست سر و موهاتون رو جبران کنین.

تغییر در سبک زندگی

۱. رژیم غذایی سالم و متعادلی رو در پیش بگیرین

رژیم غذایی درست، ویتامینا و مواد معدنی لازم واسه داشتن موهایی سالم رو در اختیار شما می ذاره. رژیمای نامتعادل، که بعضی وقتا در گیاهخواران و افرادی با مشکلات تغذیه ای دیده می شن، معمولا باعث ریزش مو می گردن. واسه جلوگیری از این اتفاق، موارد زیر رو در رژیم غذایی تون دید کنین:

 • آهن و روی: این مواد معدنی که در گوشت قرمز، دانه سویا و عدس وجود دارن به رشد فولیکولای مو کمک می کنن.
 • پروتئین: گوشت، ماهی، لوبیا، مغزها و ماست، رشد و بازسازی سلولای مو رو تحریک می کنن.
 • اسیدای چرب امگا ۳: ماهیای چرب مثل سالمون به تقویت و درخشش موها کمک می کنن. از خواص دیگر این ماده میشه کمک به درمان افسردگی و بهبود سلامت قلب رو نام برد.
 • بیوتین: یکی از ویتامینای گروه B که در تخم مرغ پیدا می شه و واسه رشد سلامت همه سلولا، مثل مو لازمه.

۲. مکملای ویتامین خوراکی رو به برنامه غذایی خود اضافه کنین

بعضی از ویتامینا مثل ویتامین D به رشد مو کمک می کنن، اما معمولا از راه مواد غذایی به بدن نمی رسند. مصرف مکملای ویتامین D (حدود ۱۰۰۰ واحد در روز) می تونن به رشد موهای شما کمک کنن. روزانه مکملای ویتامینای گروه B مثل بیوتین، ویتامین E ، روی و منیزیوم رو استفاده کنین تا مطمئن شید که این ویتامینا و مواد معدنی مهم به مقدار کافی در دسترس بدن تون قرار می گیرن.

گرچه که رابطه مستقیمی بین مکملای ویتامین و جلوگیری ازریزش مو وجود نداره اما مکملا در حفظ سلامت بدن و موهاتون به شما کمک می کنن.

۳. باعثای استرس رو از زندگی تون حذف کنین

ریزش مو می تونه بر اثر استرس در درازمدت یا وقایعی یهویی مثل تصادف یا عمل جراحی شروع شه. شما در این موارد که تِلوژن افلوویوم (telogen effluvium) نامیده می شن، ممکنه ۱٫۲ تا ۳٫۴ از موهاتون رو از دست بدین؛ و هنگامی که اونا رو می شویید، شونِه می کنین یا حتی به اونا دست می کشین، ببینین که موهاتون دسته دسته کنده می شن. این اتفاق معمولا موقته و طی ۶ تا ۹ ماه به حالت قبل برمیگرده. اما اگه استرس شما قطع نشه ممکنه که این حالت جدی و شدید شه. معمولا بعد از قطع استرس، رشد مو به حالت عادی برمیگرده.

فعالیتایی که استرس رو رفع می کنن مثل یوگا، مدیتیشن یا دویدن رو در پیش بگیرین. در برنامه روزانه تون واسه کارایی که از اونا لذت می برین وقت بذارین و روی بازگرداندن آرامش به زندگی تون تمرکز کنین.

اگه احساس می کنین که نمی تونین استرس رو مهار کنین، با روانپزشک یا مشاور صحبت کنین تا به شما کمک کنه که از استرس آزادی یابید.

درمان دارویی

۱. از داروهای عادی (بی نیاز به نسخه) استفاده کنین

داروهای معمولی مثل روگِین (Rogaine) درصورت مصرف همیشگی اثر خوبی دارن. اما کار این داروها جلوگیری از ریزش موه ، نه رویش دوباره اون ؛ با این حال در بعضی موارد رویش دوباره هم رخ می ده که حاصل اون موهایی نازک تر و کوتاه تر از عادی هستن که با قطع دارو رویش اونا هم کاهش پیدا می کنه. درصورتی که باردار هستین یا قصد باردار شدن دارین، این دارو رو مصرف نکنین.

۲. اگه علائم شدیدی مشاهده می کنین به متخصص پوست مراجعه کنین

متخصص می تونه به سرعت دلیل ریزش شدید مو در سنای پایین رو تشخیص بده. الگوی ریزش غیرعادی مثل ریزش در نواحی مختلف یا متمرکز در قسمتی خاص می تونن از نشونه های مریضیای جدی باشن. درد، خارش، قرمزی، پوسته پوسته شدن و هر تغییر غیر عادی دیگری باید به دکتر متخصص گزارش شه. درصورتی که ریزش مو با افزایش وزن، ضعف ماهیچها، احساس سرما یا خستگی زودرس همراه شه باید با دکتر مشورت کنین.

متخصص پوست، گذشته پزشکی شما رو بررسی می کنه و با آزمایش روی مو و پوست سر شما دلیل ریزش موها رو تشخیص می ده. ممکنه که واسه تشخیص مریضی از شما آزمایش خون بگیره، موهای کنده شده رو زیر میکروسکوپ آزمایش کنه یا از آزمایش بیوپسی پوست سر استفاده کنه.

۳. اطلاعات رو درست و کامل در اختیار متخصص پوست بذارین.

متخصص پوست درهنگام معاینه از شما سؤالاتی می پرسد. آماده باشین تا این اطلاعات رو در اختیار اون بذارین:

 • فقط موهای سرتون می ریزه یا در قسمتای دیگر بدن تون هم ریزش مو دارین؟
 • الگوی خاصی در ریزش مو تشخیص میدید، مثلا خط موی تون عقب تر رفته یا موهاتون در مرکز سر کم پشت شدن یا ریزش مو از کل نواحی سرتون به یک اندازه؟
 • موهاتون رو رنگ می کنین؟
 • موهاتون رو سشوار می کشین؟ اگه بله، هر چند وقت یک بار؟
 • از چه نوع شامپویی استفاده می کنین؟ از چه اجناس دیگری -مثلا ژل یا اسپری- روی موهاتون استفاده می کنین؟
 • اخیرا مریضی یا تب بالا داشته اید؟
 • اخیرا تحت استرس غیر معمولی بودین؟
 • عاداتی عصبی مثل کندن موها یا مالیدن پوست سر دارین؟
 • داروی خاصی مصرف می کنین؟

۴. اگه ریزش موی تون الگوی خاصی داره از دکتر متخصص بخواهید تا دارویی واسه ریزش موی شما تجویز کنه

متخصص پوست می تونه واسه شما فیناسترید (با اسم تجاری propecia) تجویز کنه. این دارو به شکل قرص عرضه می شه و باید روزانه مصرف شه. با اینحال هدف این دارو هم متوقف کردن ریزش موست و باعث رویش دوباره موها نمی شه.

Propecia معمولا واسه مردها تجویز می شه چون که در زنان باردار، باعث مشکل جنین میشه.

۵. درصورت ضرورت با دکتر تون درمورد تغییر داروها صحبت کنین

اگه ریزش موی شما به خاطر اثرات جانبی داروهای دیگری باشه که مصرف می کنین -مثلا جوش یا ADHD – شاید دکتر شما بتونه با تغییر روش درمان، از ریزش موهاتون جلوگیری کنه. هیچوقت به طور سرخود مصرف هیچ دارویی رو متوقف نکنین. این کار می تونه باعث بدتر شدن مشکل شما شه. اگه گرفتار به مریضیایی مثل دیابت یا مشکلات تیروئید هستین، درمان درست این مریضیا باعث توقف یا کاهش ریزش موها میشه.

۶. از کورتیکواستروئید واسه درمان ریزش موی منطقه ای استفاده کنین

اگه متخصص پوست دلیل ریزش موی شما رو ریزش موی منطقه ای تشخیص داد، درمورد کورتیکواستروئیدها با اون مشورت کنین. این داروهای ضدالتهاب قوی با اثر بر سیستم ایمنی شما ، ریزش موی منطقه ای رو متوقف می کنن. ممکنه که متخصص پوست شما از یکی از سه راه زیر کورتیکواستروئید رو واسه تون تجویز کنه:

 • تزریق موضعی: تزریق مستقیم استروئید به محلی که ریزش مو در اون اتفاق افتاده. اثرات جانبی اون شامل درد موقت و فرورفتگی موقت در پوسته که معمولا خودبه خود به حالت قبل برمیگرده.
 • قرص: مشکلات جانبی مصرف این دارو به شکل قرص شامل بالا رفتن فشار خون، افزایش وزن و پوکی استخوانه. واسه همین این قرص به کم واسه درمان ریزش موی منطقه ای تجویز می شه و درصورت تجویز، تنها به مدت کوتاهی مصرف میشه.
 • پماد موضعی: شما می تونین پمادها یا کِرمایی رو که شامل استروئیدها هستن، مسقیما روی نواحی بی مو بمالید. شدت و اثر اونا کمتر از تزریقه و معمولا واسه کودکان و نوجوانان تجویز می شه. متخصص پوست شما ممکنه که داروهای موضعی دیگری رو واسه نواحی پوست سر که دچار ریزش شدن تجویز کنه.

برگرفته از: wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *