ریزش مو در زنان مشکل تقریبا شایعیه؛ علاوه بر اینکه از نظر روحی می تونه واسه فرد آزار دهنده باشه، یک اخطار واسه وضعیت سلامت جسمی فرد هم به حساب میاد. پس این موضوع نباید مورد بی توجهی بگیره. علل زیادی مثل کمبود پروتئین، استرس، مریضیای خود ایمنی و موارد دیگر می تونه باعث ریزش مو شه. شدت ریزش مو از حالت کم یعنی نازک شدن تارهای مو تا حالت شدید مثل خالی شدن قسمتایی از سر (طاسی تکه ای) و عقب رفتن خط رویش مو و … متفاوته. خوشبختانه الان روشای درمانی زیادی شامل درمانای کلینیکی، درمانای خونگی و مراقبتای پیشگیری کننده واسه حل این مشکل هست. در این مقاله می خوایم به بعضی از روشای درمان ریزش مو در زنان بدیم.

 

دلایل و علل ریزش مو در زنان

۱. استرسای جسمی و روحی

اشتباه نیس اگه بگیم یکی از اصلی ترین و عادی ترین دلایل ریزش مو در زنان، استرسای جسمی و روحیه. طلاق، عمل جراحی، حوادث بد و موارد دیگر همه باعث ایجاد استرس در افراد می شن و معمولا هرکسی که در خطر این اتفاقات تلخ بگیره، به احتمال زیاد واسه یه مدت دچار ریزش مو می شه. در این موارد بدن سعی می کنه تا منابع خود رو به طرف عضوی که دچار استرس شده، هدایت کنه. تغییرات فیزیکی یهویی مثل کاهش وزن، تب شدید و… هم می تونه باعث ریزش مو شه.

۲. بارداری

حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد زنان در فاصله سه تا شش ماه بعد از بارداری، به دلیل کاهش سطح هورمون «استرژون»، یه جور ریزش مو با عنوان «جریان تلوژن» رو تجربه می کنن.

۳. ارث

به این نوع ریزش مو، ریزش موی «آندروژنیک» یا «آلوپسیای آندروژنیک» هم گفته می شه. این نوع ریزش مو در زنانی که در خونواده خود سابقه ریزش مو دارن، بیشتر دیده میشه. این نوع ریزش مو اول با نازک شدن موها در جلوی سر شروع می شه، اما به طور عادی خط رویش مو در جلوی سر از بین نمی ره و تقریبا هیچوقت به طاسی منجر نمی شه.

۴. کمبود پروتئین

۵. کم خونی

یک ماده غذایی خیلی مهم واسه حفظ سلامت مو، آهنه. مصرف غذاهای پر از آهن از این جهت دارای اهمیته که کمبود آهن می تونه باعث کاهش تعداد گلبولای قرمز خون و بروز کم خونی شه. البته کم خونی بعضی وقتا ممکنه به دلیل نبود جذب مواد مغذی در بدن یا دلایلی مثل جراحی، بارداری، مریضی و … باشه.

درمانای کلینیکی ریزش مو در زنان

ماینوکسیدیل

یکی از داروهای مؤثر در درمان ریزش مو، «ماینوکسیدیل» است که در شکل مختلف مایع یا فوم موجوده. این دارو معمولا روزانه دو تا سه بار، روی پوست سر ماساژ داده می شه. «مایندوکسیدیل» از ریزش شدید مو جلوگیری و به رویش دوباره اون کمک می کنه، اما واسه دریافت نتایج محسوس از استفاده ی اون باید چند ماه صبر کرد. توجه داشته باشین اگه مصرف دارو یهو قطع شه، ریزش شدید مو اتفاق میفته. تا زمانی که از اون استفاده می کنین، می تونین از امتیاز اون بهره ببرین و اونو به عنوان یک درمان نا تموم در نظر داشته باشین.

کورتیکواستروئید

این روش در درمان «آلوپسیای آره آتا» (ریزش موی سکه ای) کاربرد داره. در این نوع ریزش مو، سیستم ایمنی به اشتباه به فولیکولای مو حمله می کنه و اونا رو از بین می بره. واسه درمان از تزریق یه جور هورمون که سیستم ایمنی رو سرکوب می کنه، استفاده می شه. البته «کورتیکواستروئیدها» به شکل پماد و کرم هم موجود هستن. واسه حصول نتیجه بهتر در این روش، معمولا تزریق چند مرحله ای در یک ماه انجام می شه.

لیزر

در این روش پوست سر در مقابل اشعه ی فرابنفش قرار میگیره. ادعا می شه استفاده از لیزر، روش مؤثریه که باید هر دو یا سه هفته یه بار تکرار شه. طول درمان اون ۲۶ هفته در یک ساله، اما با توجه به مضرات اشعه ی فرابنفش واسه بدن، خطر دچار شدن به سرطان پوست یا علائمی مثل تهوع و اگزما در این روش هست که معمولا پزشکان اونو پیشنهاد نمی کنن.

هورمون درمانی

در این روش از داروهایی که از ترکیب دو هورمون «استروژن» و «پروژسترون» تهیه می شن، واسه درمان استفاده می شه. البته کاربرد بیشتر این روش، در مورد خانوم هاییه که پس از یائسگی دچار مشکل ریزش مو شدن. استفاده این داروهای هورمونی دارای امتیاز دیگری هم هست و اون کاهش بقیه مشکلات در زمان یائسگیه.

کاشت مو

کاشت مو، گران ترین روش درمان ریزش موست که طی یک عمل جراحی دردناک انجام می شه، اما موهایی که به این روش کاشته می شن، علاوه بر اینکه رشد می کنن، عمر طولانی تری هم دارن.

در کنار روشای گفته شده که از اصلی ترین روشای کلینیکی درمان ریزش مو هستن، روشای دیگری مثل استفاده از «آنترالین» و قرصای بارداری هست که کمتر مورد استفاده قرار میگیره.

درمانای خونگی ریزش مو در زنان

افزایش جریان گردش خون به فولیکولای مو

پایه درمانای خونگی، بر افزایش گردش خون در پوست سر استواره. چون که نامناسب بودن گردش خون باعث مرگ سلولای پوست سر و ریزش مو میشه. پس علاوه بر اونکه باید سطح آهن در بدن واسه تولید گلبولای قرمز کافی باشه، باید گردش خون در سطح پوست سر هم تحریک شه. ماساژ پوست سر یکی از بهترین روش ها واسه تحریک جریان خون به پوست سره. البته اگه ریزش مو خیلی شدید باشه، ممکنه ماساژ، اونو زیاد کنه.

مصرف ویتامین B به ویژه بیوتین

ویتامین B یکی از عاملای خیلی تأثیرگذار در سلامت موست که کمبود اون مثل آهن، ریزش مو ایجاد می کنه. زنانی که واسه کاهش ریزش موی خود از ویتامین B و به ویژه از بیوتین که نوع خاصی از اینه، استفاده کردن نتیجه اونو خیلی رضایت بخش دانسته ان.

روغن جوجوبا

یکی از مؤثرترین درمانای خونگی در کنترل ریزش مو، با قدمتی بیشتر از صد سال، مالش روغن جوجوبا به پوست و موی سره. دلایل نشون داده که این روغن واسه رشد و سلامت مو خیلی خوبه.

نخل اره ای

این گیاه از تشکیل هورمون «تستوسترون» که دشمن فولیکولای موست، جلوگیری می کنه. «تستوسترون» با حمله به فولیکولای مو باعث کاهش جدی در رشد مو و آلوپسیا می شه. پس با مصرف بیشتر این گیاه میشه فولیکولای مو رو از شر این عامل مزاحم نجات داد.

رزماری:

رزماری قرن هاست که واسه سلامت مو استفاده می شه. بیشتر پیشنهاد می شه این گیاه به شکل مخلوط با روغن بادام، به شکل موضعی روی پوست سر و دور ریشه ی مو مالیده شه.

روغن شترمرغ

این روغن یکی دیگر از روغنای پرکاربرد در درمون ی ریزش موست که به عنوان مرطوب کننده و استواری بخش واسه مو و فولیکولای اون مورد استفاده قرار میگیره. این روغن رو می تونین مستقیما روی پوست سر بمالید.

شیرین بیان

این گیاه هم عملکردی مثل نخل اره ای داره و از تشکیل «دی هیدروتستوسترون» جلوگیری می کنه. «دی هیدروتستوسترون» ماده ایه که از «تستوسترون» جدا می شه. شیرین بیان اجازه نمی ده، مراحل ی انتقال و تشکیل این ماده انجام شه.

گلرنگ

گلرنگ گیاهیه که باعث افزایش و بهبود گردش خون می شه. پس اضافه کردن این گیاه به رژیم غذایی ایده ی خوبی به نظر می رسه. گلرنگ از راه گشاد کردن عروق خونی، رگای خونی پوست سر رو باز می کنه و علاوه بر کاهش فشار خون کمک می کنه اکسیژن و خون بیشتری به سلولای پوست برسه و اینطوری رشد موا رو تحریک می کنه.

خوردن غذاهای شامل پتاسیم

اگه دچار ریزش مو هستین خوردن غذاهای شامل پتاسیم رو فراموش نکنین. پتاسیم هم مثل گلرنگ خاصیت گشاد کنندگی عروق رو داره. این ماده باعث بهتر شدن گردش خون و حفظ تعادل مایعات در بدن می شه و به حفظ و باقی موندن سلولا کمک می کنه. موز یک منبع غنی پتاسیمه.

مراقب افزایش یا کاهش شدید وزن تون باشین

افزایش یا کاهش شدید وزن ممکنه به دلیل کارکرد نامناسب غده ی تیروئید یا انتخاب یک رژیم ناصحیح اتفاق بیفته، اما لازمه بدونین که نتیجه اون، نبود تعادل هورمونای بدنه. در این شرایط «تستوسترون» به آسونی به «دی هیدروتستوسترون» تبدیل شده و باعث مرگ فولیکولای مو می شه.

آروماتراپی و مدیتیشن

اگه دچار افسردگی یا استرس باشین، موهاتون از شرایط بد روحی شما اثر منفی می گیرن. افسردگی و استرس باعث نبود تعادل در هورمونا می شه، پس شرایط روانی شما بر سلامت جسمی تون اثرگذاره. پیشنهاد می شه تا با تکنیکای آروماتراپی و مدیتیشن استرس خود رو کم کنین و اینطوری مشکل ریزش موی خود رو درمان کنین.

روشای پیشگیری کننده

روشای پیشگیری زیر به جلوگیری از ریزش مو در زنان کمک می کنن، اما باید به طور دائمی استفاده شن:

ماساژ روغن داغ

روغن نارگیل رو کمی گرما بدین و با نوک انگشت به آرامی روی پوست سر خود مالش بدین. با این کار علاوه بر اینکه جریان خون به طرف پوست سر زیاد می شه، باعث تقویت و نرم شدن موها هم می شه.

آملا

آملا نام میوه ایه که در هندوستان تولید می شه و خواص زیادی واسه پوست و مو داره. این میوه شامل «تانین»، «ویتامین C»، «آنتی اکسیدان»، «کائمفرول»، «فلاونوئید» و «گالیک اسید» است که همه اونا مواد مغذی مفیدی واسه بهبود بافت مو هستن. «ویتامین C» موجود در آملا به جبران کمبود این ویتامین در بدن که خود یکی از عوامل اصلی ریزش موست، کمک می کنه.

آلوئه ورا

این گیاه شامل آنزیمای متعددیه که در حفظ سلامت موها خیلی خوبه. این گیاه رو هم میشه به شکل مستقیم روی پوست سر ماساژ داد یا یک قاشق اونو با معده ی خالی بخورین. آنزیم «پروتئولیک» در این گیاه در بازسازی سلولای مرده ی پوست مؤثره. از آلوئه ورا میشه به عنوان یک نرم کننده ی طبیعی واسه نرمی مو، کاهش شوره و خارش سر استفاده کرد.

سخن آخر اینکه، ریزش مو در زنان تا خیلی وقت یک تابو بوده و زنان خیلی در خلوت خود از اون رنج می برده ان، اما الان با بهبود سطح فکری مردم، نگاه منطقی تری به این مسئله می شه و گزینه های درمانی زیادی واسه کنترل و درمان اون هست. پس جای نگرانی نیس، اگه هیچ یک از درمانای خونگی و راه های پیشگیری کننده مؤثر واقع نشد، هنوز گزینه های زیادی واسه درمان ریزش موی خود دارین.

برگرفته از:organicfact

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *