ریزش مو سکه ای یکی از شکلای مختلف ریزش موست که با حمله اشتباهی سیستم ایمنی بدن به فولیکولای مو ایجاد می شه. فولیکولا دقیقا نقطه ای هستن که رویش مو از اونجا شروع می شه. این حمله به فولیکولا معمولا موقتیه. دانشمندان هنوز نمی دونن که چرا سیستم ایمنی اینجور رفتاری داره. ریزش مو سکه ای بیشتر در افراد زیر ۲۰ سال دیده می شه اما افراد سن بالا تر یا کودکان هم ممکنه دچار این مشکل بشن. ریزش مو سکه ای در مردها و زنان به یک میزانه. همراه ما باشین، در این مقاله می خواهیم اطلاعات بیشتری درباره ریزش مو سکه ای در اختیارتون قرار بدیم.

 

در ریزش مو سکه ای چه اتفاقی میفته؟

ریزش مو سکه ای به شکل ریزش دسته های مو رخ می ده. این ریزش باعث خالی شدن سر یا بقیه نقاط بدن از مو می شه. این خالی شدن به شکل بخشای دایره ای شکل و صاف رخ می ده؛ یعنی پوست سر صافه و هیچ گونه زخمی نداره.

در بعضی موارد هم موها نازک و نازک تر می شن و خبری از ریزش کلی و محسوس (کچلی ناحیه ای) نیس یا موها رشد می کنن اما رشدشون متوقف می شه و چند تار مو در حاشیه یا درون دایره ی بی مو باقی می مونه که به اون ریزش موی علامت تعجبی گفته می شه چون این موها قانون باریک و ساقه طبیعی دارن و مثل علامت تعجب (!) هستن.

در موارد خیلی نادری هم تموم موی سر و بدن دچار ریزش می شه. ریزش مو بیشتر به شکل قسمتی صورت میگیره و در قسمتی مو ریزش پیدا می کنه و بعد دوباره رشد در اون دیده می شه. موها پس از ریزش در طول چندین ماه دوباره می رویند اما در نواحی دیگر ریزش پیدا می کنن.

رویش دوباره موها

وقتی ریزش مو سکه ای به شکل ریزش موی منطقه ای و سکه ای در نواحی مختلف سر دیده می شه، مو پس از چند ماه می روید. با وجود اینکه موهای جدید، بافت و رنگ مشابهی با بقیه موها دارن اما بعضی وقتا سفید و نازک هستن. ۱۰ درصد از افرادی که به این مشکل گرفتار می شن، هیچوقت رویش دوباره مو ندارن. احتمال از دست دادن دائمی مو در موارد زیر بیشتر می شه:

  • این مشکل در خونواده فرد سابقه داشته باشه؛
  • این وضعیت در سنای پایین (قبل از بلوغ) در فرد ایجاد بشه یا بیشتر از ۱ سال به طول بینجامد؛
  • فرد دچار مریضی خودایمنی دیگری هم باشه؛
  • فرد با استعداد دچار شدن به حساسیتا باشه (آتوپی)؛
  • ریزش مو شدید و گسترده باشه؛
  • ناخن انگشتان پا یا دست دارای رنگ، شکل، بافت یا ضخامت غیرعادی باشه.

مو بخش مهمی از ظاهر هر فرد رو تشکیل می ده از همین روی، از دست دادن موها باعث می شه فرد احساس کنه که جذابیت خود رو از دست داده. تو یه سری از آدما گرفتار به ریزش مو سکه ای، ناخنای انگشتان دست و پا چاله چاله می شه طوری که انگار با سوزن روی ناخنا چاله های کوچیک ایجاد شده. در بعضی موارد هم ناخنا شکل سمباده پیدا می کنن.

ریزش مو سکه ای قابل درمان نیس اما میشه اونو کنترل کرد. بیشتر افرادی که در یک منطقه از بدن این مشکل رو تجربه می کنن، شاهد ریزشای بیشتری هستن.

ریزش مو سکه ای چیجوری تشخیص داده می شه؟

این مشکل با معاینه ی فیزیکی و بررسی سوابق پزشکی فرد تشخیص داده می شه. در این معاینات، دکتر سؤالاتی درباره ریزش موی فرد مطرح می کنه، به الگوی ریزش مو در سر توجه می کنه و پوست سر رو بررسی می کنه. ممکنه واسه بررسی چند تار مو رو به آرامی بکشه تا شرایط رو بهتر بفهمد.

اگه دلیل ریزش مو مشخص نباشه، دکتر آزمایشایی تجویز می کنه تا از وجود یا نبود وجود مریضیای مربوط به این نوع ریزش در مریض مطمئن بشه. این آزمایشا شامل موارد زیره:

  • جدا سازی و بررسی مو: در این آزمایش، دکتر نمونه ای از موهای مریض رو با میکروسکوپ مورد بررسی قرار می ده. بعضی وقتا نمونه ای از پوست سر هم بررسی می شه.
  • آزمایشای خون هم واسه بررسی پرکاری یا کم کاری غده تیروئید تجویز می شن.

درمان ریزش مو سکه ای چیجوریه؟

در این نوع از ریزش مو، معمولا درزمان یک سال موها دوباره رشد می کنن بخاطر این افراد گرفتار معمولا به پیگیری و درمان این مشکل فکر نمی کنن. اگه به دنبال پیگیری و بهبود این مسئله نیستین، می تونین به موارد زیر توجه کنین:

  • از کلاه گیسا استفاده کنین. کلاه گیسا از موی طبیعی با مواد مصنوعی روی سطحی نایلونی ایجاد می شن. شکلای مختلف مختلف اونا به کمک چسبای مخصوص، گیرهای فلزی یا نوار باندی به سر وصل می شن. اما استفاده از اکستنشن مو اصلا پیشنهاد نمی شه. اکستنشنا، موهای اضافی و مصنوعی هستن که به موهای طبیعی فرد وصل می شه و می تونن باعث ریزش همیشگی موها بشن.
  • از اجناس خاص مراقبتی مو یا تکنیکای شکل دادن به مو استفاده کنین. اجناس مراقبتی و تقویتی باعث می شن موها کلفت تر به نظر برسن. فِر کردن یا رنگ زدن به موها می تونه موجب ریزش موی بیشتر بشه.

عادی ترین روش درمانی

عادی ترین درمان واسه ریزش مو سکه ای تزریق کورتیکو استروئید به دفعات در عمق یک سانتی متری پوست سر در هر ۴ تا ۶ هفته. کودکان و بعضی از بزرگسالان به کمک کورتیکواستروئید موضعی در ناحیه دچار ریختگی مو درمان می شن. ماینوکسیدیل (روگِین) هم ممکنه به همراه کورتیکواستروئید موضعی تجویز بشه.

آنترالین هم یه جور پماده که به رشد دوباره مو کمک می کنه. البته باعث تحریک پوست و ایجاد لک می شه. واسه همین از این پماد در نقاط برهنه و بی موی سر به مدت زمان محدودی استفاده و بعد شسته می شه. رویش دوباره موها در حدود دو ماه یا بیشتر طول می کشه.

ایمنی درمانی هم باعث تحریک واکنش آلرژیک در پوست سر شده و باعث رویش موها در این ناحیه می شه. در این روش یه جور دارو هفته ای یک بار روی پوست سر قرار میگیره. این ماده پوست سر رو تحریک و اونو قرمز و زبر می کنه. پس از سه ماه از شروع این درمان، موها شروع به رویش می کنن. تورم غدد لنفاوی به ویژه در ناحیه گردن و جوشای پوستی (درماتیت یا نا آرومی و اگزمای پوستی) از مشکلات این درمانه.

اثر ریزش مو سکه ای در زندگی چیجوریه؟

این مشکل مثل بقیه مریضیا زندگی فرد رو تحت اثر قرار نمی ده چون بی درده، احساس مریضی ایجاد نمی کنه و سلامت فرد رو تحت تاثیر خود نداره. ریزش مو سکه ای واگیردار نیس و اختلالی در کارکرد کاری، تحصیلی یا تفریحات فرد نداره. اما اگه از نظر روحی با این قضیه مشکل دارین و سخت تونه بهتره از یک مشاور کمک بگیرین یا با کسائی که همین مشکل رو تجربه می کنن، گفت وگو داشته باشین.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *