بیشترِ مقالاتِ مربوط به ریزش مو، درمورد خانوما نوشته می شن، اما آقایان هم به اندازه خانوما و شاید هم بیشتر از اونا با این مسئله درگیرند. ریزش موی مردها مریضی نیس، اما نتایج و اثرات منفی اش به اندازه بیماریه. ریزش مو از جذابیت افراد کم می کنه و همین واسه کاهش اعتماد به نفس مردها کافیه؛ هزینه های درمان اونم خیلی بالاست. پس بهتره قبل از امتحان کردن داروها و روشای پیشرفته ی پزشکی، با دانستن علل ریزش مو و روشای کنترل اون، از بدترشدن وضعیت تون جلوگیری کنین.

 

متوجه تغییراتی در موهاتون شدین؟ این روزها موهاتون کم پشت شدن؟ شامپوهای کلفت کننده، مؤثر نیستن و واسه پرپشت کردن موهاتون به راهنمایی نیاز دارین؟ ما تموم نکات و راهنماییای لازم رو جمع آوری کردیم تا شما رو از نگرانی درمورد موهاتون خلاص کنیم.

چرا موهایم این قدر کم پشت ان؟

برخلاف باورهای غلط اما عادی، شما فقط با حذف لبنیات یا کمی خوش شانسی، موهای کلفت تر و پرتری نخواهید داشت. ریزش مو چند دلیل کلی داره و اگه می خواید بدونین چه جوری می تونین موهای کلفت تری داشته باشین، باید با بعضی علل اصلیِ این ریزش آشنا شید.

سیگار

اگه بیشتر از ۲۰ نخ سیگار در روز می کشین، درحال حاضر احتمال طاس شدن تون بیشتره، پس باید فورا کاری کنین. سموم موجود در دود سیگار می تونن جریان خون به طرف فولیکولای موی شما رو کاهش دن و باعث نازک شدن مو و طاسی با الگوی مردانه شن. پس اگه فکر می کنین «چرا موهایم این قدر کم پشت ان؟» شاید سیگاری که در دست دارین، جواب سؤال تون باشه.

کمبود پروتئین

از نظر علمی ثابت شده که کمبود پروتئین در رژیم غذایی شما می تونه واقعا بر موهاتون اثر منفی بزاره. تارهای مو از فیبرهای پروتئین ساخته می شن، پس اگه پروتئین کافی مصرف نکنین، بدن تون بخشای دیگر رو به جای موها در اولویت قرار میده و این، به ضرر موهایتانه.

طاسی با الگوی مردانه

این، عادی ترین نوع ریزش موست و معمولا بین ۱۵ تا ۲۵ سال طول می کشه تا فرد درگیر، طاس شه. در اول، مو در دور و بالای سر شروع به نازک شدن می کنه و کم کم گسترش پیدا میکنه. متأسفانه، هیچ راهی واسه درمان این مشکل وجود نداره، اما مدلای موی مختلفی واسه این جور افراد هست و گذشته ازاین میشه این مراحل رو با شکلای مختلف داروها کُند کرد.

دارو

بعضی وقتا ممکنه داروی مصرفی تون دلیل ریزش موی شما باشه. بهتره به دکتر مراجعه کنین و درمورد داروهایتان با اون صحبت کنین تا مطمئن شید کم پشت شدن موها از مشکلات جانبی اونا نیس.

استرس

استرس ممکنه یکی از عوامل کلی در ریزش مو باشه. شاید بارهاوبارها شنیدین که استرس واسه سلامت تون مضره، اما استرس بر موهاتون هم اثر می ذاره. پس از هر فرصتی واسه کاهش استرس تون استفاده کنین، مثلا دوش آب گرم بگیرین، به موسیقی گوش کنین و… .

مریضی یا عفونت

در بعضی شرایط خاصِ بدنی، ممکنه دچار ریزش یا نازکی موها شید. بیشتر وقتا، اگه به مریضی یا عفونتی شدید دچار شید، بدن تون اون قدر درگیر جنگ با اون عفونت می شه که موهای تون رو فراموش می کنه. درنتیجه، موهای تون به دلیل کمبود مواد مغذی، نازک می شن.

مردها چیجوری می تونن روند کم پشت شدن موشون رو متوقف کنن؟

هیچ روش استاندارد و ثابتی واسه کلفت کردن موها وجود نداره؛ علاوه بر اینکه جلوگیری از نازک شدن موها، خیلی آسون تره از مصرف تعداد زیادی اجناس کلفت کننده ی مو. درمانای طبیعیِ بی تعدادی واسه رفع کم پشتی مو هست، اما ما می خوایم اونایی رو به شما معرفی کنیم که واقعا تاثیردارن، ضمنا ی چند ترفند واسه اونکه موهاتون پرتر به نظر برسن.

مراقب خوراک تون باشین

اگه واقعا به خاطر نازک شدن موهاتون ناراحتید و می خواید کاری کنین که سریع تر رشد کنن و کلفت تر شن، باید بدونین که خوردن غذاهای مناسب می تونه فرق زیادی بسازه. بهتره نگاهی به درون تون بندازین و بر خوردنی هاتون تمرکز کنین. افزایش میزان مصرف پروتئین، امگا ۳، آهن و ویتامین C می تونه اثر زیادی داشته باشه، تاآنجاکه حتی ممکنه در عرض چند ماه، متوجه تغییراتی در موهاتون شید. می تونین ویتامینای مخصوص واسه پرپشت شدن موها رو امتحان کنین. این ویتامینا واقعا به بهتر شدن ضخامت موهاتون کمک می کنن.

درمانای ریزش مو و هم روش رشد دوباره رو به کار بگیرین

کراتین، یکی از بخشای لازم موست و چیزیه که موهای شما رو کلفت تر می کنه، اما اگه به فکر حجیم کردن موهاتون هستین، نمی تونین فقط با رساندن این ماده مغذی به بدن تون، منتظر رشد معجزه آسای اونا باشین.

اگه رشد دوباره مو به طور طبیعی واسه شما مؤثر نبود، می تونین از درمانای رشد دوباره مو مثل Regaine کمک بگیرین. اقدام جدی دیگر، کاشت موست. این روش، کمی تهاجمیه، اما واسه مقابله با کم پشت شدن موها مؤثره. کاشت مو می تونه به شما موهای پرپشت طبیعی بده و تنها ایراد اون، هزینه بالاست.

بدن تون رو هیدراته نگه دارین

خیلی از مردم، این رو نمی دونن، اما یک چهارم مولکولای مو از آب تشکیل می شه. پس هنگامی که آب کافی نمی خورین، موهاتون آسیب می بینن. مقدار آب پیشنهاد شده، ۸ لیوان در روزه، اما افزایش این میزان، اثر مثبت بیشتری بر موهاتون می ذاره.

ورزش کنین

ورزش می تونه اثر زیادی بر تموم قسمتای بدن شما، ازجمله موهاتون بزاره. ورزش منظم، گردش خون رو افزایش می ده و جالبه بدونین که اگه گردش خون ضعیفی داشته باشین، موتون اولین جاییه که آسیب می بینه.

از وسایل گرمایی مو استفاده نکنین

این واقعیت محضه که سشوارها، اتوها و بقیه وسایل گرماییِ مو می تونن بر موهاتون اثری منفی بذارن. اگه می تونین، بهتره به طور کامل از این وسیله ها خودداری کنین و اجازه بدین موهاتون بعد از دوش گرفتن، به طور طبیعی خشک شن. اگه واقعا به این دستگاه ها نیاز دارین، از درجه گرما پایین استفاده کنین. اجناس زیادی واسه محافظت از موها در برابر گرما شدید وجود دارن، پس چند تا از اونا رو امتحان کنین تا ببینین کدوم یک واسه شما مناسبه.

الکل مصرف نکنین

اگه درمورد پرپشت کردن موهاتون جدی هستین، نباید لب به الکل بزنین. الکل، مانع جذب زینک می شه. زینک، یکی از مواد معدنی مورد نیاز واسه رشد و سلامت موهاست.

از موهاتون به درستی مراقبت کنین

همونجوریکه میدونید، شامپوهای مخصوص موهای نازک، از شامپوهای معمولی گران ترن، اما درعوض می تونین با استفاده از کالاهایی که تاحدممکن، طبیعی و خالی از سموم هستن، به موهاتون کمک کنین. شامپوهای بی سولفات، از بهترین شامپوهای کلفت کننده ی مو هستن و با مواد طبیعی شون به تحریک پوست سر کمک می کنن.

می تونین با روغنای مناسبی مثل روغن نارگیل و کرچک از موهاتون مراقبت کنین. این روغنا غنی از پروتئین، ویتامینا و امگا۳ هستن و می تونن واسه پوست سر و موتون خیلی مفید باشن، ضمنا مجبور نیستین واسه تهیه ی اونا پول زیادی بدین. این مواد طبیعی یکی از درمانای خیلی عالیِ خونگی واسه موهای نازک ان، به شرطی که حوصله ی مخلوط کردن شون با همدیگه رو داشته باشین.

مدل موهای مردانه واسه موهای نازک

بهترین مدلای کوتاه کردن واسه موهای نازک

بیشتر مردها تصور می کنن بلند نگه داشتن موهای شون تاحدممکن، آخرین کاریه که می تونن در برابر کم پشت شدن موها بکنن، اما شما بهتره به مدلای کوتاه هم فکر کنین. مدلای بازکات (Buzzcuts)، بوکسوری (high and tight)، کراپ کوتاه (short crops) و آندرکات (undercuts)، جزو گزینه های بهتری هستن که می تونین در نظر بگیرین.

افراد معروف با موهای کم پشت

شاهزاده ویلیام

شاهزاده ویلیام به خاطر قسمت بی موی پشت سرش، خیلی معروفه. باوجوداین، بازم ظاهری منظم و جذاب داره. فراموش نکنین، اون همون مردیه که کیت میدلتون رو عاشق ی خود کرد.

دنیل کریگ

داشتن موی نازک فاجعه نیس. جیمز باند شک نداشته باشین از نظر هر خانمی جذابه. اگه اون می تونه با موهای نازک، اینجور به نظر بیاد، پس شمام می تونین.

جود لا

جود لا، بیشتر از همه درگیر کم پشت شدن موهایش بوده. اما این مسئله، جلوِ پیشرفت اونو نگرفت. اون با متانت پذیرفتهه که موهای کم پشتی داره و بازم یکی از بازیگران مردِ خیلی محبوب از نظر خانوم هاست.

چیجوری با نازک شدن مو مقابله کنین

  • مصرف پروتئین، امگا۳، آهن و ویتامین سی رو افزایش بدین تا موهای کلفت تر و پرتری داشته باشین.
  • از شامپوهای مناسب موهای نازک استفاده کنین، ازجمله اونایی که بی سولفات ان.
  • مدلای مناسبی واسه کوتاه کردن موهای نازک وجود دارن که می تونن تاحدی به مخفی کردن کم پشتی موهای تون کمک کنن.
  • می تونین از کاشت مو به عنوان آخرین راه حل استفاده کنین، اما بدونین که روش گرون ایه.

سخن پایانی

با خوندن مطالب بالا، حالا باید بدونین چه چیزی ممکنه دلیل نازک شدن موهای تون باشه و اینکه چیجوری می تونین با اون جنگ کنین. نکته ی مهمی که باید به یاد داشته باشین، اینه که بیشتر مردها در دوره ای، دچار یه جور طاسی یا کم پشت شدن مو می شن، پس تنها نیستین.

هیچ درمان معجزه واری واسه پرپشت کردن موها وجود نداره، اما می تونین از یکی از موارد بالا واسه مخفی کردن این مشکل استفاده کنین یا مدل موی جدیدی رو امتحان کنین و مشکل هاتون رو قبول کنین. تصمیم با شماس.

منبع: theidleman.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *