دلیل سکته قلبی در جوونا چیه؟

0 Comments

این روزها تعداد مرگ ومیرهای به دلیل حملات قلبی نسبت به گذشته تا حدی کم شده اما بازم هر روز تعداد زیادی از آدما در سراسر دنیا به سکته قلبی دچار می شن. با اینکه همه حملات قلبی به مرگ منجر نمی شه اما متأسفانه اگه یک فرد جوون دچار سکته ی قلبی شه، در بیشتر مواقع فوت می کنن. در سالای گذشته تعداد جوونا و به ویژه ورزشکارانی که به خاطر ایست قلبی یهویی موقع ورزش فوت می کنن، خیلی زیاد شده. بیشتر اونا افرادی تندرست و ورزشکارانی با سبک زندگی سالم هستن، پس چرا به اینجور سرنوشت شومی دچار می شن؟ همراه ما باشین، در این مطلب به شما خواهیم گفت که دلیل سکته قلبی در جوونا چیه.

 

با نگاه کردن به آمار، منطقیه که تصور کنین خطر دچار شدن به حمله قلبی در افراد جوون تقریبا پایینه. درواقع از ۷۳۵ هزار مورد حمله قلبی که هر سال در آمریکا گزارش می شه، فقط حدود ۴ درصد در افراد بین سنای ۳۵ تا ۴۴ سال اتفاق میفته.

ممکنه این آمار نشون بده تا زمانی که وارد ده ۵۰ یا ۶۰ زندگی تون نشده اید، دلیلی واسه نگرانی وجود نداره اما بهتره دوباره فکر کنین. با اینکه ممکنه خطر کلی حمله قلبی پایین باشه اما تعدادی از عوامل خاموش می تونن احتمال بروز حمله قلبی رو به طور زیادی افزایش دن؛ حتی اگه شما از سلامت کامل بهره مند باشین.

حقایقی در مورد حملات قلبی

حمله قلبی که به انفارکتوس میوکارد هم معروفه، هنگامی اتفاق میفته که جلوی خون رسانی به بخشی از قلب گرفته می شه. بی بازگرداندن سریع جریان خون، اون قسمت از عضله ی قلب واسه همیشه خواهد مُرد. حملات قلبی در بیشتر موارد، نتیجه مریضی عروق کرونر (CAD) هستن؛ مریضی که در اون یک ماده مومی شکل به نام پلاک کم کم روی دیوارهای عروق کرونر جمع می شه.

با توجه به گزارشی از مراکز کنترل و پیشگیری از مریضی، مریضی قلبی دلیل اصلی مرگ ومیر در مردها ۴۵ تا ۵۴ ساله و مردها بالای ۶۵ ساله. همین مسئله درمورد زنان بالای ۶۵ سال هم صادقه. علاوه بر این، از هر ۴ مورد مرگ ومیر در آمریکا، یک مورد درنتیجه ی مریضی قلبی اتفاق میفته. از این تعداد، مریضی عروق کرونر، مسئول حدود ۶۱۰ هزار مورد مرگ ومیر در هر ساله.

تعدادی از عواملی که خطر حمله قلبی رو افزایش میدن عبارتند از:

  • فشار خون بالا؛
  • کلسترول بالا؛
  • سیگار کشیدن؛
  • دیابت؛
  • رژیم غذایی نامناسب؛
  • چاقی یا داشتن اضافه وزن؛
  • سبک زندگی غیرفعال؛
  • مصرف بیش ازحد الکل.

عوامل خطرساز در افراد جوون تر

با اینکه ممکنه منطقی به نظر برسه که حملات قلبی در افراد جوون تر رو نتیجه یک سبک زندگی ناسالم (سیگار کشیدن، چاقی، نداشتن جنب و جوش بدنی) بدونیم اما همیشه هم این طور نیس.

در خیلی از اوقات، حمله قلبی در افراد جوانی اتفاق میفته که از هر نظر سالم هستن و سبک زندگی مناسبی هم دارن؛ اونم بی هیچ گونه علائم هشداردهنده ای!

این مسئله حتی در بین ورزشکاران حرفه ای هم اتفاق میفته. مثلا «گورو جیم فیکس» یک قهرمون تناسب اندام بود که در ۴۳ سالگی در بین دویدن آهسته دچار حمله قلبی شد و فوت کرد یا «میکا ترو» قهرمون افسانه ای اولتراماراتن که در ۵۸ سالگی در بین یک مسابقه ی دوی غیررسمی در خارج شهر به خاطر حمله قلبی فوت کرد.

این افراد هیچ یک از عوامل خطر عادیِ مربوط به مریضی قلبی رو نداشتن. عوضش اونا دارای مشکلای قلبی بودن که قبلا تشخیص داده نشده بود و همین مسئله، اونا رو در خطر خطر بالای حمله قلبی قرار داد.

مثال دیگر هم هادی نوروزی، کاپیتان تیم پرسپولیسه که پزشکان و کارشناسان قلب، حمله قلبی بین خواب رو دلیل فوت این بازیکن ۳۰ ساله تشخیص دادن.

اتفاق اینجور مشکلای قلبی اون قدرها هم که فکر می کنین، غیرمعمول نیس. درواقع بعضی از تحقیقات نشون میدن که از هر ۵۰۰ ورزشکار دبیرستانی، یک نفر از قبل دارای یک مشکل قلبیه که شاید در جوانی جزئی باشه اما می تونه خطر دچار شدن به مریضی قلبی رو در سالای بعد افزایش بده. بقیه ممکنه مشکلات قلبی جدی تری داشته باشن که می تونه به حمله قلبی در ده ۲۰ یا ۳۰ زندگی شون منجر شه.

بعضی از علل عادی مشکل قلبی عبارتند از:

۱. کاردیومیوپاتی هیپرتروفی

یک مریضی ارثیه که با بزرگ شدن سلولای عضله ی قلب مشخص می شه. این افزایش اندازه باعث می شه که دیوارهای بطنا کلفت و جلوی خون رسانی به قلب گرفته شه. این عادی ترین دلیل حمله قلبی در ورزشکاران جوانه.

۲. مریضی کاوازاکی

یک مشکل نادر در زمان کودکیه که باعث نا آرومی زیاد عروق خونی می شه. هنگامی که این مریضی بر عروق کرونر اثر بزاره، می تونه مانع رسیدن خون غنی از اکسیژن به قلب شه و به ضربان قلب بیش ازحد بالا (تاکی کاردی)، نا آرومی قلب و مشکل قلبی منجر شه.

۳. زخم شدن بافت قلب (اِسکار قلبی)

می تونه به دلیل اثرات دراز مدت تمرینات استقامتی بیش ازحد به وجود بیاد. این فشار بیش ازحد کم کم می تونه بر فعالیت قلب اثر بزاره و باعث بروز یک اتفاق قلبی شه. گزارشای کالبدشکافی میکا ترو نشون داد که این مسئله، دلیل مرگ اون بوده.

پیشگیری از حملات قلبی در افراد جوون

پیشگیری از مریضیای قلبی در افراد جوون، درست مثل افراد سالمنده: رژیم غذایی بهتر، ورزش منظم، کنترل وزن، چکاپای منظم و ترک سیگار. علاوه بر این، الان خیلی از مقامات بهداشتی خواستار اون هستن که همون غربالگری قلبی که در خیلی از دانشکدهای تربیت بدنی انجام می شه، واسه ورزشکاران دبیرستانی هم به کار رود.

این شامل بررسی عوامل خطر قلبی، فشار خون، علائم مربوط به قلب، سابقه خانوادگی ورزشکار و بقیه معاینات و آزمایش هاییه که در داخل مطب انجام می شه. این آزمایش مشخص می کنه که کدوم افراد باید واسه انجام آزمایشای بیشتر ازجمله نوار قلب یا سونوگرافی قلبی به متخصص قلب مراجعه کنن.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *