دلیل لرزش دست چیه؟ 

0 Comments

دستامون به طور طبیعی در تموم اوقات بیداری، یک لرزش خیلی کم و نامحسوس رو تجربه می کنن. دلیل این لرزشِ خیلی کم اینه که دستامون همیشه در حال انقباض و استراحت هستن. این لرزش تنها زمانی به مشکل تبدیل می شه که نوشتن، به دست گرفتن استکان چای یا استفاده از قاشق و چنگال، به موضوعی چالشی واسه تون تبدیل شه. مردم با مشاهده ی لرزش دست شون، فورا نگران می شن که نکنه مریضی پارکینسون به سراغ اونا اومده باشه، اما معمولا این آسیب به عوامل دیگری بستگی داره. اگه لرزش دست باعث نگرانی شما شده، به جای خوددرمانی، به دکتر مراجعه کنین. لرزش دست شکلای مختلف خیلی داره که توضیح اونا سخته، اما پزشکان می تونن شکلای مختلف عادی اونو خیلی آسون تشخیص دن. در این مقاله کوتاه با ۱۰ دلیل لرزش دست آشنا شید.

دلیل لرزش دستا

  • لرزش اساسی
  • مریضی پارکینسون
  • مریضی اِم اِس (MS)
  • ترک مشروبات الکلی
  • لرزش دست همیشه نشونه یک مریضی نیس

شاید لرزش دست شما اخیرا شروع شده یا شاید در حال بدتر شدن باشه. شاید کم کم شروع شده و شاید شروع اون با زمانی مصادفه که شما استرس داشته یا عصبانی بودین یا یک مریضی باعث بروز اون شده.

دلیل اون هر چه که باشه، «لرزش» نامیه که کارشناسان واسه توضیح دستا و بعضی وقتا پاهای مرتعش به کار می برن. این مشکل عادی تر از اینه که فکرش رو کنین و دلایل و نتایج خیلی داره.

لرزش اساسی

عادی ترین نوع لرزش، لرزش اساسی (Essential Tremor) است که کارشناسان اونو با نام مخفف ET هم به کار می برن. این مریضی، عادی ترین مریضی سیستم عصبیه که معمولا با لرزش دستا شروع می شه، اما می تونه نواحی دیگر بدن مثل بازو، سر، صدا یا دیگر نقاط رو هم به لرزش گرفتار کنه.

لرزش اساسی زمانی دستا رو گرفتار می کنه که اونا هنوز در حال حرکت هستن و واسه همین با شکلای مختلف دیگر لرزشا متفاوته. معمولا شکلای دیگر لرزش زمانی رخ میدن که اون عضو گرفتار شده از بدن، ثابت و بی حرکته.

لرزش می تونه از بروز یک تغییر در ژنا ناشی شه (دکتر شما شاید این تغییر رو «جهش» بنامد). این تغییر به اون معناه که اگه یکی از والدین شما لرزش داشته باشن، احتمال ابتلای شمام به این مریضی بیشتر می شه.

سموم موجود در محیط زیست هم می تونن باعث بروز این مریضی شن، اما واسه درک بهتر رابطه سموم با این مریضی، به تحقیقات بیشتری نیازه.

سن عامل دیگر خطره. با اینکه ET می تونه در هر سنی رخ بده، اما دچار شدن به اون در سنای بالای ۴۰ سال بیشتره. با بالا رفتن سن، احتمال دچار شدن به این مریضی بیشتر می شه.

ET تهدیدی واسه زندگی ما نیس، اما کم کم می تونه زیاد شه. استرس، خستگی شدید و مصرف بیشتر از حد کافئین می تونه باعث بدتر شدن این مریضی شه. ممکنه در مرحله ای از این مریضی، خوردن، نوشیدن، نوشتن و تموم فعالیتای روزانه دیگری که با دستای مون انجام میدیم به یک رقابت بزرگ تبدیل شن.

درمان این وضعیت می تونه سخت باشه. داروهایی واسه درمان این آسیب وجود دارن، اما هیچ یک از اونا اثر همیشگی ندارن. جراحی هم یک گزینه، در این روش که به اون «تحریک عمقی مغز» میگن، پزشکان وسیله ای رو در مغز قرار میدن که به کنترل لرزش کمک می کنه. اگه از لرزش دست تون نگرانی دارین، درباره این گزینه و آشنایی بیشتر با اون، با دکتر خود مشورت کنین.

مریضی پارکینسون

لرز ش، نشونه راحت ی مریضی پارکینسونه که ۱۰ میلیون نفر در سراسر دنیا به اون گرفتار هستن. مبتلایان به این مریضی، حتما دچار لرزش نمی شن، اما بیشتر افراد در مراحل راحت ی این مریضی، لرزش جزئی دستا، پاها یا حتی یک انگشت دست شون رو تجربه می کنن.

بیشتر وقتا، لرزش فقط یک طرف بدن رو درگیر می کنه. این حالت معمولا زمانی رخ می ده که عضلات در حال استراحت هستن. واسه همین به اون لرزش استراحت (Resting Tremor) میگن.

زمانی که حرکت می کنین، لرزش متوقف می شه. حتی خم کردن جزئی انگشتان تون هم می تونه به توقف لرزش کمک کنه. در مورد شکلای مختلف دیگر لرزش، استرس یا هیجان می تونه لرزش رو بدتر کنه.

کم کم متوجه میشید که لرزش ممکنه از یک طرف بدن به طرف دیگر گسترش یابد.

مریضی اِم اِس (MS)

این مریضی که سیستم ایمنی، مغز، اعصاب و نخاع رو هدف قرار می ده، می تونه باعث لرزش دستا هم بشه. احتمالِ لرزش نواحی دست یا پا زیاده. اِم اِس می تونه باعث بروز شکلای مختلف لرزشا شه. عادی ترین اونا مثل «لرزش اساسی»، زمانی اتفاق میفته که شما در حال حرکت هستین.

ترک مشروبات الکلی

لرزش یکی از اولین نشونه های ترک مشروبات الکلیه. اگه اعتیاد شما به مشروبات الکلی بیشتر از حد نبوده باشه، لرزشا فقط چند روز طول میکشن. اگه زیاد اهل نوشیدن بودین یا مدت زمان زیادی به این کار عادت داشته اید، لرزش دست رو به مدت یک سال یا حتی بیشتر تجربه می کنین.

لرزش دست همیشه نشونه یک مریضی نیس

دستای مرتعش و لرزان همیشه به معنای مریض بودن شما نیس. بعضی وقتا لرزش، واکنش بدن تون نسبت به چیزیه.

داروها: عادی ترین اونا، داروهایی هستن که از پخش یک ماده شیمیایی در مغز به نام دوپامین جلوگیری می کنن. این ماده شیمیایی اطلاعات رو از یک قسمت مغز به قسمت دیگر منتقل می کنه. این داروها واسه متعادل نگه داشتن خُلق وخو تجویز می شن. با توقف مصرف این داروها، لرزشاتون از بین خواهند رفت.

کمبود ویتامین B12: سیستم عصبی ما بی ویتامین B12 اون طور که باید، کار نمی کنه. شما می تونین این ویتامین رو در گوشت، ماهی، مرغ، تخم مرغ، شیر و فرآوردهایی که از اون به دست بین پیدا کنین. اگه دریافت ویتامین B12 شما اون قدر کمه که دچار لرزش دست میشید، دکتر آمپول B12 رو واسه شما تجویز می کنن.

استرس: از استرسای پولی و شغلی گرفته تا سلامتی و روابط عاطفی، استرس لرزش رو بدتر می کنه. خشم و گرسنگی شدید یا کمبود خواب، همه می تونن باعث لرزش دست شن. این جور لرزش به عنوان لرزش فیزیولوژیک شناخته شده.

اُفت قند خون: این وضعیت در پزشکی هیپوگلیسمی نام داره. اُفت قند خون باعث می شه بدن به طور طبیعی به این وضعیت واکنش نشون بده و به لرزه بیفته.

پُرکاری غده ی تیروئید: این غده در گردن، درست بالای استخوان ترقوه قرار داره. وقتی تیروئید بیشتر از مقدار طبیعی، هورمون ترشح کنه، سرعت کارکرد کل بدن زیاد می شه. ممکنه در اثر مریضی غده ی تیروئید با خوابیدن مشکل پیدا کنین، ضربان قلب تون سریع شه و دست تون به لرزه بیفته.

آسیب عصبی: جراحت، مریضی یا مشکل در سیستم عصبی مرکزی، می تونن باعث بروز لرزش شن. این وضعیت در پزشکی نوروپاتی محیطی نام داره و می تونه دستا و پاها رو درگیر کنه.

از اونجا که دلایل و درمان شکلای مختلف لرزشای دست خیلی جور واجور هستن، صحبت درباره گذشته و نشونه های لرزش دست تون با دکتر، خیلی مهمه.

برگرفته از: Webmd.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *