دلیل لکه سفید روی ناخن و روش های از بین بردن اون 

0 Comments

 

وکونیشیا یا لکه سفید روی ناخن به حالتی گفته می شه که خطوط یا لکهای سفید روی ناخن انگشتان دست یا پا ظاهر می شن. این حالت خیلی عادی و البته بی ضرر و خطر واسه سلامتی بدنه. حتی بعضی وقتا خیلی از آدما سالم هم در بزرگسالی این مورد رو تجربه می کنن. در این مقاله با دلیل لکه سفید روی ناخن و درمان اون آشنا میشید.

 

پس وجود لکه سفید روی ناخن نشون از مشکل پزشکی خاصی نیس. تو یه سری از آدما لکه سفید روی ناخن به شکل لکهایی خیلی کوچیک در بین ناخن ایجاد می شه. در بعضی دیگر هم ممکنه لکه سفید بزرگ تر باشه و در تموم سطح ناخن پخش شه. لکها می تونن روی یک یا چند ناخن پراکنده و ظاهر بشن. عادی ترین دلیل ایجاد لوکونیشیا، آسیب دیدگی بستر و جایگاه ناخنه. این آسیب دیدگیا ممکنه در بین ضربه زدن به ناخن یا حتی کارایی مثل پانچ و فرنچ و… که با هدف زیبایی روی ناخن انجام می شه، اتفاق بیفته. مانیکور، پدیکور، استفاده از ژلا یا آکریلیک واسه ناخن هم می تونه باعث آسیب دیدگی شه. عوامل زیاد دیگری هم می تونن باعث ایجاد آسیب و ایجاد لکه سفید روی ناخن بشن.

سفیدی روی ناخن به چه علته؟

همونجوریکه گفته شد، وجود لکه سفید روی ناخن خیلی متداوله و دلایل زیادی داره. مثلا:

 • واکنش آلرژیک؛
 • عفونت قارچی؛
 • زخم و آسیب دیدگی ناخن؛
 • کمبود مواد معدنی.

۱. واکنش آلرژیک

حساسیت به لاک ناخن، براق کننده ناخن (برق ناخن)، مواد محکم کننده ناخن مثل مواد کاشت اون و لاک پاک کنا می تونن موجب تشکیل لکه سفید روی ناخن بشن. استفاده از ژلا و مواد آکریلیک روی ناخن هم این امکان رو افزایش می ده.

۲. قارچ

اونیکومایکوزیس سطحی سفید، نام قارچ رایجیه که روی ناخن انگشتان پا ایجاد می شه. علائم راحت این عفونت به شکل لکهای سفید کوچیک روی ناخن بروز پیدا میکنه. این عفونت می تونه رشد کنه و تموم بستر و سطح ناخن رو بپوشونه. با وجود این مشکل ممکنه، ناخنا در اول ورقه ورقه شن و بعد به حالت خشک و شکننده درآیند.

۳. آسیب دیدگی و زخم ناخنا

زخم و آسیب در قسمت پایینی ناخن می تونه در بین رشد ناخن، باعث ایجاد لکه سفید یا نقطه هایی روی اون بشه. اما از آنجایی که رشد ناخنا کمی زمان می بره ممکنه زخم رو از یاد ببرین و متوجه اون نشید. بعضی از زخما هم تا ۴ هفته یا حتی بیشتر نمود بیرونی پیدا نمی کنن.

مثل زخما و آسیبای عادی ناخن میشه به موارد زیر اشاره کرد:

 • ماندن انگشتان بین در؛
 • اصابت ضربه چکش به انگشت؛
 • برخورد ناخن با سطح میز یا پیشخوان یا ایجاد اصطکاک از تماس و کشیده شدن ناخن بر سطح میز.

مانیکور پی درپی ناخنا هم امکان بروز لکه سفید روی ناخن رو افزایش می ده چون فشاری که از طرف ناخن کار به دست شما وارد می شه، موجب آسیب دیدگی بستر ناخن میشه.

۴. کمبود مواد معدنی

کمبود بعضی از ویتامینا یا مواد معدنی هم باعث به وجود اومدن لکه سفید روی ناخن می شه. مثلا کمبود روی (زینک) و کلسیم در بدن اینجور مشکلاتی رو داره.

۵. بقیه دلایل

این دلایل هم با احتمال کمتر باعث ایجاد لکه روی ناخنا می شن:

 • مریضیای قلبی؛
 • وضع نامناسب سلامت؛
 • مشکلای کلیوی؛
 • پسوریازیس (صدفک) یا اگزما؛
 • سینه پهلو؛
 • مسمومیت با آرسنیک.

ممکنه لکه سفید ناخن بر اثر این موارد ایجاد بشه اما امکان اون خیلی کمه. پزشکان هم قبل از توجه به این موارد جدی، معمولا دلیلا و دلایل دیگر رو واسه تشخیص عامل لکهای روی ناخن بررسی می کنن.

نشونه های لکه سفید روی ناخن چیه؟

لکهای سفید می تونن به شکلای مختلفی ظاهر بشن. مثلا:

 • در اندازه خیلی کوچیک مثل نقطه ای که با مداد گذاشته می شه؛
 • خطوط بزرگ تر در بین ناخن؛
 • نقاط بزرگ تر پراکنده در سطح ناخن.

دلایل و علل بروز لکه سفید روی ناخن می تونه در شکل بروز و ظاهر شدن اون اثر داشته باشه. بنا به دلیل وجود اینجور لکهایی، ممکنه علائم و نشونه های جانبی دیگری رو هم ببینین. مثلا، وجود زخم در ناخنا می تونه باعث ایجاد لکه سفید و بزرگی در وسط ناخن بشه یا واکنشای آلرژیک لکهای زیاد بر سطح ناخن بسازن. ظاهر نقاط و خطوط سفید روی هر ناخن می تونه فرق داشته باشه.

تشخیص لکه سفید روی ناخن چیجوریه؟

اگه بعضی وقتا لکهایی روی ناخن تون ایجاد می شن که همیشگی و عادی نیستن و فکر می کنین که دلیل ظهورشان، زخم ناخن بوده، احتیاجی به مراجعه به دکتر نخواهید داشت. فقط باید حواس تون باشه که از آسیب دیدن و زخم شدن ناخنا جلوگیری کنین یا رفتاری رو که باعث ایجاد زخم و آسیب می شه کنترل کنین.

اما اگه احساس می کنین که لکها به شکل متداوم روی ناخن تون حضور دارن و در حال بدتر شدن هستن، شاید لازمه به دکتر مراجعه کنین. بیشتر مواردی که موجب تشکیل لکها می شن، بعد از تشخیص خیلی آسون درمان می شن.

در ملاقاتی که با دکتر دارین، شاید ناخنا، دستا یا پاهای شما رو معاینه می کنن. دکتر هم طبق مشاهدات خود دست به تشخیص و تجویز میزنه. واسه کنار گذاشتن دلایل مختلف و رسیدن به تشخیص درست آزمایشای زیادی هم انجام می شه. در صورتی که دکتر احساس کنه دلیل لکه سفید به دلیل کمبود ویتامینا و مواد معدنیه، این آزمایشا بیشتر اهمیت پیدا می کنن.

واسه از بین بردن لکهای سفید روی ناخن باید چیکار کنیم؟

با توجه به دلیل تشکیل لکها، روش درمان متفاوته.

واکنش آلرژیک

اگه فکر می کنین به لاکای ناخن، برق ناخنا یا بقیه اجناس آرایشی ناخن حساسیت دارین، استفاده از اونا رو کنار بذارین. اما اگه با استفاده نکردن از این مواد و اجناس بازم مشکل تون رفع نشد، باید به دکتر مراجعه کنین.

قارچ

واسه درمان لکه ناخن به دلیل قارچا معمولا از داروهای ضدقارچ خوردنی مثل قرصا استفاده می شه. درمانای موضعی هم عادی هستن. متوسط زمان درمان ۳ ماه و باید حتما درمان رو در طول مدت تجویزشده پیگیری کنین. وگرنه درمان حاصل نمی شه.

آسیب و زخم در ناخنا

بیشتر لکهای سفید با گذشت زمان بهبود پیدا می کنن. با رشد ناخنا زخم و آسیب دیدگی هم از بستر ناخن خارج می شه؛ بخاطر این لکهای سفید هم از بین خواهند رفت.

درمانای آرایشی

اگه تغییر رنگ ناخنا واسه تون مشکل زا شده و به طور موقتی می خواید اونا رو بپوشونین باید از لاک ناخن کمک بگیرین. استفاده از لاکایی با رنگ طبیعی ناخن راه حل خوبیه که می تونه لکها رو مخفی کنه. رنگای دیگر و البته طیفای خوشحال هم جالب هستن و جذابیت و گیرایی خاص خودشون رو دارن.

چشم انداز

واسه بیشتر افراد، لکهای سفید روی ناخن چیزی نیس جز اشکالی آزاردهنده روی ناخنا که وجودشون احساس ناجوری به ظاهر دستا می ده. این لکها به کم به دلیل مشکلات جدی هستن و بیشتر اونا بی درمان، خودبه خود بهبود پیدا می کنن. اگه روی ناخن هاتون لکه سفید ایجاد شده و عصبی و ناراحت هستین، اصلا نگران نباشید. با مراجعه به دکتر، مشکل تون تشخیص داده می شه و جواب تموم سوال هاتون رو در این باره دریافت می کنین. بیشتر درمانا خیلی مؤثر هستن و زود اثرات خود رو نشون میدن.

قدمای بعدی

اگه روی ناخنا لکه سفید دیده اید و نمی دونین چیکار باید کرد، از راهکارهای کوتاه زیر کمک بگیرین:

 • فکر کنین و ببینین دلیل چیه و از ناخنا مراقبت کنین. اخیرا انگشتان تون ضربه دیده ان یا آسیبی به اونا وارد شده؟ تعداد لکها از الگوی خاصی پیروی می کنه؟ از ناخنا در برابر آسیب، ضربه، زخمی شدن و… محافظت کنین.
 • نشونها و علائمی رو که می ببینن، به خاطر بسپارید. علاوه بر وجود لکه سفید روی ناخن تغییرات دیگری مثل تغییر رنگ و بافت ناخن می ببینن؟ ناخن هاتون زرد و شکننده شدن؟ در این صورت لازمه به دکتر مراجعه کنین.
 • با دکتر تون صحبت کنین. اگه فکر می کنین که لکها به خاطر ضربه و زخم ایجاد نشده ان، باید دکتر تون دلیل اونو تشخیص بده و واسه تون دارو تجویز کنه.
 • تغذیه خود رو بهبود ببخشین. سعی کنین از مواد مغذی و لازم واسه تقویت ناخنا استفاده کنین؛ مثلا مصرف ویتامینا رو فراموش نکنین.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *